Для формування урожаю цукрових буряків у різних регіонах України упродовж вегетаційного періоду складалися неоднорідні умови. Про це йдеться в декадному звіті Укргідрометеоцентру.
Через прохолодну та дощову погоду у квітні сівба на більшості площ відбулася на два-три тижні пізніше оптимальних строків (у першій половині травня). Розвиток рослин у період листоутворення (кінець травня – перша половина червня) відбувався в основному із запізненням відносно середніх багаторічних строків.
Внаслідок помірних температур повітря, які переважали у цей період, вологозабезпечення орного шару ґрунту було задовільним.
Проте несприятливим фактором для початкового росту коренеплоду залишався дефіцит вологи у верхніх шарах ґрунту. А ще – переважно високі температури ґрунту до +25…+28 ͦС на глибині 10 см, які переважали у червні. Одночасно досить часті затоки холодного повітря та зниження температури, підвищення відносної вологості у денні години у червні стримували розвиток посушливих явищ.
Дощі, які пройшли у другій половині червня, мали літній нерівномірний характер. Тому під цукровим буряком спостерігалося досить строкате зволоження ґрунту. Воно залежало від кількості опадів, але в основному було достатнім та оптимальним.
У кінці червня в орному шарі містилося 26-28 мм, у метровому – 88-128 мм продуктивної вологи. Лише місцями у центральних областях вологозапаси орного шару ґрунту були недостатніми (менше 10 мм) для початкового росту коренеплоду.
Незважаючи на хвилі спекотної погоди у першій половині липня, агрометеорологічні умови для вегетації цукрових буряків залишалися у цілому задовільними.
Також по темі: В Україні планують злиття великих цукрових заводів
Погіршення стану рослин не спостерігалося завдяки досить високій для липня вологості повітря в денні години, яка не дозволяла рослинам в’янути. Разом з тим тривалість дії високих температур повітря не була критичною.
Дощі були сприятливим фактором для поповнення вологозапасів ґрунту, пом’якшували негативну дію високих температур повітря та ґрунту на розвиток кореня цукрових буряків.
У кінці липня, внаслідок нерівномірного випадіння дощів, зволоження метрового шару ґрунту було надзвичайно строкатим. А саме – від оптимального (126-161 мм) для даного періоду вегетації (максимального росту кореня) до незадовільного (26 мм продуктивної вологи) на площах, де тривалий час ефективних дощів не було.
Станом на 10 серпня, за даними спостережень метеорологічних станцій України, середня вага одного кореня складала 352-415 г, що дещо вище минулорічних показників. Стан посівів добрий.
За аналізом погодних умов періоду вегетації, що вже минув, та за агрометеорологічними розрахунками, урожайність цукрових буряків у 2023 році в Україні може скласти близько 500 ц/га. Валовий збір – близько 10,5 млн тонн, що на 0,6 млн тонн більше, ніж минулого року.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram