Головне

Європейські країни створюють перешкоди для експорту української сільськогосподарської продукції

Представники українського АПК заявили, що деякі європейські країни вдаються до створення нетарифних бар’єрів для української сільськогосподарської продукції, яка експортується до Євросоюзу та транзитом через його кордони.

Бар’єри створюються шляхом посилення контролю української сільськогосподарської та харчової продукції на кордоні ЄС. Це призводить до збільшення тривалості оформлення вантажів та кількості випадків виявлення незначних невідповідностей, наприклад, розбитої скляної тари або присутності деяких елементів цвілі у шроті.

За перші 5 з половиною місяців 2022 року при експорті до ЄС українського агропродовольства було виявлено 11 вантажів, що мають невідповідності, 6 із яких було виявлено Польщею. За цей же час 2023 року було виявлено вже 74 такі вантажі (зростання у 6,7 раза), 70 із них було виявлено Польщею. Своєю чергою, кількість випадків, коли виявлені невідповідності не несли серйозного ризику для здоров’я людей чи тварин, зросла з 6 до 38 випадків. Частка Польщі у виявленні таких вантажів зросла у 8,3 раза (з 4 до 33 випадків).

Також по темі: Європа планує оновлювати залізничну мережу України

Водночас, за інформацією аграріїв, у Словацькій Республіці теж значно посилився контроль. Зокрема, наразі зразки відбираються з 70% автомобілів, що перетинають кордон, а вартість послуг по відбору зразків і лабораторного контролю сплачується експортером.

Аграрії вважають, що офіційні органи цих країн фактично запровадили нетарифний бар’єр у вигляді режиму посиленого контролю щодо української аграрної та харчової продукції. Результатом таких дій може стати накопичення статистичних фактів виявлення будь-яких невідповідностей (навіть тих, що не несуть загрози здоров’ю людей чи тварин) та використання такої статистики в подальшому як додаткового аргументу в питанні продовження дії обмежень стосовно української агропродовольчої продукції на новий невизначений період.

Аграрії закликають прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля вжити заходів щодо повноцінного відновлення постачання української сільськогосподарської продукції, передусім на ринки ЄС.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram