Рослинництво

Аграрій розповів, чому аґрус знову стає популярним

Нову хвилю популярності аґрусу зумовили безколючкові сорти та стійкість їх до хвороб.

Про це пише журнал “Садівництво по-українськи“.

«Два чинники — поява безколючкових сортів і підвищення стійкості до американської борошнистої роси — зумовлюють нову хвилю зростання популярності до аґрусу як нішевої ягідної культури», — заявив власник ягідного розсадника з Полтавської області Олег Савейко.

За його словами, до початку ХХ століття аґрус у Європі був дуже популярним, однак із появою «американки», здатної повністю знищити величезні плантації, — площі під цією культурою стали катастрофічно скорочуватися. Знадобилося майже пів століття, щоб вивести відносно стійкі до цієї хвороби сорти.

У сучасному сортименті є багато сортів аґрусу зі стійкістю до «американки» на рівні, який є достатнім для отримання щорічних високих урожаїв.

Також по темі: Ефективний догляд за виноградником: обовязкові роботи влітку

Аграрій каже, що сферотека уражує тільки молоді тканини рослин, починаючи з нижнього ярусу й переходячи поступово до самої верхівки.

Першим симптом є білий наліт, який ущільнюється та темніє до коричневого з чорними цятками (клейстотеціями) і врешті темно-сірого кольору. Клейстотеції наростають аж до набуття нальотом чорного забарвлення. У такій формі інфекція може перезимувати як на пагонах, так і на опалому листі та ягодах.

Хвороба припиняє ріст пагонів, викривляє їх, листки стають жовтими й гофрованими. Тому, щоб запобігти «американці», кущі мають добре освітлюватись сонцем, а бур’яни треба систематично знищувати.

Як повідомлялось раніше, виноград є найдорожчим серед усіх імпортованих плодів та ягід в Україні.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram