У районах європейських Альпійських гір льодовиків досить багато, тому гірськолижні курорти працюють над снігом і льодом.
Гірськолижні підйомники, курорти, котеджі та хатинки всіяні ландшафтом — і так протягом десятиліть. Але льодовики також є однією з найбільш очевидних і перших жертв кліматичних змін, викликаних діяльністю людини, і оскільки вони з кожним роком зменшуються, майбутнє гірських екосистем і людей, які ними насолоджуються, виглядатиме кардинально іншим.
Льодовики — століттями ущільнений сніг і лід — зникають із загрозливою швидкістю. З 2021 року швейцарські льодовики втратили 10% свого об’єму , і, за прогнозами, деякі льодовики повністю зникнуть у найближчі кілька років.
На льодовику Фрайгерфернер в Австрії танення означає, що льодовик розділився на дві частини й випорожнився, оскільки тепле повітря текло через основу льодовика, посилюючи відлигу.
Гайскарфернер, інший льодовик, який є частиною гірськолижного курорту, з’єднаний із рештою снігу та льоду лише частинами льодовика, які протягом літа були збережені захисними листами, щоб захистити їх від сонця.
Але втрати виходять за рамки короткого лижного сезону та маси льодовика.
Андреа Фішер, гляціолог з Австрійської академії наук, сказала, що швидкість втрати льодовиків може розповісти світу більше про стан клімату в усьому світі та про те, наскільки терміново потрібно зупинити потепління, спричинене людиною.
«Втрата льодовиків — не найнебезпечніша річ у зміні клімату», — сказав Фішер. «Найнебезпечнішим у зміні клімату є вплив на екосистеми, на природні небезпеки, і ці процеси набагато важче побачити. Льодовики просто вчать нас бачити зміну клімату».
З точки зору над горами в легкому літаку мінливий ландшафт стає очевидним. Льодовиків помітно менше і менше, а на їх місці лежить оголена скеля.
Значна частина відтавання вже зафіксована, тому навіть негайне та різке скорочення викидів, що викликають нагрівання планети, не може врятувати льодовики від зникнення чи скорочення в короткостроковій перспективі.
Хоча ступінь танення льодовиків може викликати усвідомлення та занепокоєння щодо клімату, «лише занепокоєння нічого не змінює», — сказав Фішер.
Натомість вона закликала спрямувати турботу на «позитивне ставлення до проектування нового майбутнього», де потепління можна успішно приборкати, щоб зупинити найзгубніші наслідки зміни клімату.