Новини

Аналітики розповіли, що у наступному сезоні тиснутиме на ціну на соняшникову олію

Старша аналітикиня ринку олійних міжнародного цінового агентства Argus Христина Яворська розповіла,  які фактори тиснутимуть на ціни на соняшникову олію у сезоні 2024/2025.

Про це повідомляє Latifundist.

За її словами, основним фактором, який підтримуватиме ціни у наступному сезоні буде скорочення виробництва соняшнику та просідання експорту з Чорноморського регіону.

Яворська зазначила, що ще одним фактором буде перспектива зростання споживання пальмової олії, зокрема, у біопаливній промисловості. Очікується, що високі ціни на пальмову олію збережуться і в наступному сезоні через її обмежену пропозицію та високий попит на біопаливо.

Читайте також: Протягом чотирьох місяців. У Туреччині буде діяти нульове імпортне мито на соняшник

Також треба враховувати баланс сої і ріпаку у світі. Прогнозується рекордне виробництво соєвих бобів у США, Аргентині та Бразилії. Однак найбільш цікавим сезон буде для ріпаку.

«У сезоні 2025/2026 в ЄС та Великобританії очікується виробництво на рівні 19,1 млн т. Проте імпорт і надалі залишатиметься високим — приблизно 8 млн т. В Україні всі ми знаємо, як пройшла посівна кампанія, і що вологість ґрунту та погодні умови протягом зими можуть впливати на стан посівів та розмір врожаю навесні.Тому якщо ймовірність зниження виробництва ріпаку в Європі та Україні збережеться, то це підніме ціни на ріпак. І певну частину цієї підтримки навесні отримають ціни на соняшникову олію», — каже Яворська.

Крім того, підтримуючими факторами є ризики, пов’язані з війною в Україні. Це стабільність поставок, страхування суден та вартість фрахту, обстріли інфраструктури в портах, можливі збої з енергопостачанням.

Щодо факторів, які обмежуватимуть зростання цін, то, по-перше, це рекордний врожай сої цього сезону та висока пропозиція соєвої олії на глобальному ринку.

«І ми бачимо, що соєва олія зараз є найдешевшою олією на світовому ринку. Дешевша навіть за пальмову», — сказала Яворська.

Аналітикиня каже, що, по-друге, конкуренція за ринки з росією, яка у минулому році пропонувала на ринках Туреччини та Індії дисконт від 5$/т до 10$/т. По-третє, нижчий попит з боку країн-імпортерів. Зокрема, Індія може скоротити імпорт на 1,7 млн т на рік.

Як повідомлялось раніше, ринок соняшнику в Україні протягом тижня залишається стабільним.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram