Президент Української Плодоовочевої Асоціації Тарас Баштанник прокоментував «міграцію» виноградників дедалі північніше.
Про це повідомляє SEEDS.
“Звичайно, що вирощування винограду намагаються змістити на Північ. Дрейфує сам клімат. Просто виноград, – це не така «швидка» культура, на відміну від овочів. Її важко одразу насадити і отримати швидкий врожай та прибутки цього ж року”, – сказав він.
За його словами, сучасні технології дозволяють тільки на третій рік отримувати певний врожай.
“Але виноградарство – це ще й досвід, час та традиції. Традиційно виноград вирощують на Одещині, відповідно, там легше знайти спеціалістів на обрізку, на збір, на будь-які роботи. Я теж впевнений, що потроху виноград буде адаптований до вирощування в більш північних регіонах України. Власне, австрійські білі вина, популярні у всьому світі. Але чим клімат в Австрії тепліший, за, умовно, ту ж Хмельниччину? Звичайно, треба цю тему дослідити більше детально”, – сказав він.
Читайте також: Огляд світового ринку винограду
Баштанник заявив, що він впевнений, що з часів радянського союзу, і навіть пізніше, українська аграрна наука з точки зору винограду не приділяла уваги центральним, чи північним областям.
“І нікому навіть на думку не спадало що виноград можна вирощувати і, умовно, в Житомирі. Я переконаний, що з виноградом в Україні все буде розвиватися. Особливо, мабуть, зі столовим виноградом, не з технічними сортами.
Навіть у Норвегії біля самих фіордів цілком нормально ростуть певні клони персиків. Якщо правильно підібрати сорт – виростити можна все”, – сказав він.
Як повідомлялось раніше, селекціонер розповів, як навесні поводитися з живцями винограду.