У Полтавській області юридичні особи найбільше скупили землі сільськогосподарського призначення від 1 січня цього року.
Про це повідомило Суспільне у відповіді на інформзапит від Держгеокадастру.
За майже три місяці в Україні фермерські господарства та агрохолдинги придбали 11 тисяч гектарів землі, з них 4 тисячі – у Полтавській області.
Які землі можуть купувати юридичні особи
Від 1 січня цього року юридичні особи можуть купувати землі сільськогосподарського призначення. Придбати можна лише приватні ділянки і не більше 10 тисяч гектарів. За 2,5 місяці Полтавщина – лідер. Тут уклали найбільше договорів на купівлю-продаж. Такі дані отримало Суспільне у відповіді на інформаційний запит від Держгеокадастру.
“Ці землі у переважній більшості, 70% на території Полтавщини є особливо цінними. Це означає, що їх родючість досить висока. Плюс саме місцерозташування Полтавщини сприяє природо-кліматичними чинниками щодо вирощування сільськогосподарських культур”, — каже доцент кафедри землеустрою Полтавського аграрного університету Вадим Чувпило.
Читайте також: Земельна реформа: адвокат пояснив, як власникам паїв захистити права після відкриття ринку землі для юросіб
Скільки землі придбали на Полтавщині
Від так від 1 січня до 15 березня юридичні особи на Полтавщині придбали 4 156 гектарів землі. Це – 1049 угод. Згідно з даними Держгеокадастру, найбільше купили у лютому– майже 2 тисячі гектарів.
“Дрібні фермери, навіть середній фермер, він за останні роки лише втрачав капітал, щоб утримувати господарство Великі підприємства, які мають фінансовий ресурс, кадровий потенціал, організаційні моменти, пов’язані з юристами, нотаріусами, вони, по-перше, швидше включається в цей процес. По-друге, оперативніше контактують з громадянами, які мають бажання продати. Вони є більшими гравцями на цьому ринку”, — додав Вадим Чувпило.
Яка думка фермерів
Купити землю планує у подальшому фермер із Полтавського району Василь Бурлака. Він має три фермерські господарства, які зареєстровані як юридичні особи.
“Ми не маємо за що її придбати. У нас немає зараз вільних коштів. У нас кукурудза не прибрана, кредит не погашений. У складі зерно лежить, ціни на нього немає. Зараз у нас гарантій немає, що ми викупимо, і ми можемо спокійно працювати на цій землі. Я знаю на окупованих територій, де хлопці-фермери, Херсонська область, Запорізької, Чернігівської, Сумської люди повикупляли і попали під окупацію”, — розповів фермер.
На думку фермера, купувати великі площі сільськогосподарських земель мають можливість агрохолдинги, у власності яких від тисячі гектарів і більше.
“Ці великі агрохолдинги, які мають великі площі, які зараз намагаються вивозити своє збіжжя за кордон. Вивезли збіжжя з України, гроші повинні зайти в Україну, повинні працювати на український народ, українську державу, а цього немає і потихеньку ми залишимось голі й босі, і без землі у тому числі”, — додав Василь Бурлака.
Яка ціна на землю в Україні
Окрім Полтавщини, юридичні особи за 2,5 місяці купили найбільше землі у Київській, Сумській, Житомирській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Найменше угод купівлі-продажу уклали у Донецькій, Херсонській та Чернівецькій.
“Якщо говорити про ціни, то найдорожчі землі в Івано-Франківській та Львівській областях. Там низька активність на ринку, проте досить висока ціна. Найдешевші землі там, де йдуть активні бойові дії”, — повідомив експерт з аграрної та земельної політики Роман Нейтер.
Щодо Полтавщини то вартість за гектар землі для юросіб за три місяці різнилася. Згідно з даними, наданими Держгеокадастром, у січні придбати гектар можна було за майже 62 тисячі гривень, у лютому – за близько 96 тисяч. А у березні – найдорожче – за майже 113 тисяч гривень.
У середньому найдорожче гектар землі вартує в Одеській, Львівській, Івано-Франківській, Київській та Вінницькій областях. Найдешевше – у Херсонській, Харківській та Миколаївській.
Як повідомлялось раніше, коефіцієнт ліквідності для землі сільгосппризначення становить 35%.