Новини

Держпрограма “5-7-9” з 2024 року поступово звужуватиметься – Фонд розвитку підприємництва

Частка державної програми “5-7-9” на ринку запозичень має скоротитися, а її місце поступово мають займати кредитні банківські продукти, які відновлюються.

Про це повідомив виконавчий директор Фонду розвитку підприємництва (ФРП) Андрій Гапон на дискусії Центру економічної стратегії (ЦЕС), передає Інтерфакс-України.

“Наша програма не має бути настільки великою і становити основний продукт для банків. Я дуже радий наразі чути, що банки вже… створюють продукти, які не задіюють програму “5-7-9”, і вважаю, що стратегічно з 2024 року “5-7-9″ буде трохи звужуватися – поступово, як цього потребує економіка України”, – сказав Гапон.

За його словами, ще цього року у межах програми перестануть кредитуватися великі підприємства, що відповідає рекомендаціям Міжнародного валютного фонду (МВФ).

“Більше великі підприємства у межах “5-7-9” не фінансуватимуть. Ми повертаємося до системи “малий і середній бізнес”, що дуже сильно звузить видатки бюджету на програму”, – сказав виконавчий директор ФРП.

Читайте також: 61 млрд грн кредитів на розвиток отримали цього року аграрії

Гапон каже, що підняття ставки з фінансування обігового капіталу до 13% річних також звузило коло зацікавлених осіб і дало змогу конкурувати банківським продуктам із нею.

Він розповів, що завдяки зниженню облікової ставки фінустанови можуть дешевше залучати кошти і пропонувати свої кредитні продукти на умовах, набагато більш конкурентних до “5-7-9”, ніж раніше.

За його словами, основною проблемою держпрограми є портфель позик під 0% річних, які були видані протягом пандемії COVID-19 у 2021-2022 роках. “Якщо брати в розрізі перше півріччя 2023 року, то 95% усього бюджету пішло на фінансування кредитів, укладених у 2020-2022 роках”, – сказав Гапон.

Він уточнив, що договори, укладені в попередніх роках, залишаються з тими самими ставками, що були на момент укладення.

Гапон повідомив, що у 2024 році спливають терміни за трирічними договорами на поповнення обігового капіталу, що вивільнить майже 3,5 млрд грн до кінця року.

Згідно зі статистикою ЦЕС, станом на вересень цього року третину гривневих кредитів юрособам було видано за держпрограмою “5-7-9”, водночас основними користувачами є підприємства сільського господарства (50%), оптова торгівля (25%) і промисловість (14%), а серед регіонів лідером є столиця і Київська область (17%).

Як повідомлялось раніше, половину “Доступних кредитів 5-7-9%” видають аграріям.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram