У червні грядки тішать урожаєм найсвіжіших овочів. Спершу на столі з’являються пучки ажурної зелені кропу та кучерявої петрушки! Крім зеленних культур, вибірково прибирають головки ранніх сортів білокачанної та цвітної капусти, качанного та листового салату. Вже можна спробувати ранню картоплю, стиглий зелений горошок. У пишній зелені причаїлися огірочки, вирощені під плівкою, наливаються рум’янцем перші помідори…
Все як належить: починаючи з цього місяця, город справно працює, регулярно поставляючи до літнього столу вітамінну продукцію.
А наше завдання – забезпечити вихованцям ретельний догляд та захист від хвороб та шкідників, які так і намагаються отримати свою частку. Та ще встигнути вчасно провести повторні посіви, щоб не “гуляв” жоден клаптик землі, що звільнився після збирання ранніх культур.
♦ Насамперед треба подбати про висаджену розсаду капусти та теплолюбних культур (помідори, перець, баклажан, огірок, гарбуз).
Як тільки вона приживеться (розвивається нове, світліше листя на верхівках стебел), глибоко пропушіть ґрунт у міжряддях і обережно навколо рослин, щоб поліпшити доступ повітря до коріння. При розпушуванні легко виявляються порожні гнізда, де прижилася розсада. На початку місяця її ще не пізно підсадити.
Звичайно, ці рослини сформують урожай на 1,5-2 тижні пізніше. Але восени будь-яка надбавка до врожаю цінна і розпорядитися нею можна по хазяйськи, дорощуючи рослини в захищеному ґрунті або дозарюючи плоди в приміщенні.
♦ Особливу увагу у червні потрібно приділити боротьбі з бур’янами, шкідниками та хворобами, розпушуванню ґрунту, поливу рослин. З бур’янами краще боротися на ранніх стадіях розвитку (фаза білої ниточки).
Через 1,5-2 тижні після того, як розсада приживеться, підживіть її гноївкою (1:5) або пташиним послідом (1:10)-1-1,5 л на рослину.
Ґрунт у рядках і міжряддях треба розпушувати по мірі появи бур’янів, а також після кожного поливу або дощу доти, доки листя двох сусідніх рядів не зімкнеться в міжряддях.
Пам’ятайте, що одне розпушування рівносильне поливу, крім того, при розпушуванні ґрунту знищується значна кількість шкідників, що знаходяться у ґрунті.
У культур родин капустяних, пасльонових і гарбузових коріння розростається вшир, тому ґрунт у міжряддях спочатку розпушують глибоко (10-12 см), а надалі глибину розпушування поступово зменшують до 3-5 см.
Читайте також: В ПАЕК розсада прижилася більше як на 95%, незабаром вийдуть на ринок з овочами
У коренеплідних культур, навпаки, коріння йде вглиб, тому міжряддя спочатку розпушують дрібно, потім глибоко.
Рослини картоплі та топінамбуру при кожному розпушуванні підгортають, але тільки вологим ґрунтом.
У міжряддях стахісу ґрунт розпушують на глибину 5 см і лише до настання фази утворення пагонів 2-го порядку. Одночасно з розпушуванням рослини підгортають. Надалі міжряддя мульчують, а бур’яни видаляють вручну, щоб запобігти пошкодженню розташованих поблизу поверхні ґрунту столонів, на яких розвиваються бульби.
Моркву, скорцонеру, вівсяний корінь та інші коренеплідні культури при розпушуванні практично не підгортають, а лише присипають головку коренеплоду ґрунтом (шар 1,5-2,0 см) після останнього проріджування.
♦ Поливайте рослини в міру потреби. Укапусти найбільша потреба у воді в період формування розетки листя (1,5-2 місяці після висадки розсади) та утворення качанів. Поливати капусту треба глибоко і рясно, у спекотні дні 1-2 рази на тиждень.
Культури родини пасльонових (помідори, перець, баклажан) і гарбузових (огірок, кабачок) поливають рідше – один раз на 2 тижні, теж рясно, намагаючись не замочити листя. Коренеплідні та зелені культури також потребують поливу на перших етапах розвитку.
При будь-якому способі поливу наливають стільки води, щоб добре просочився шар ґрунту, в якому живе коріння рослин. Не забудьте, що температура поливної води (особливо для гарбузових культур) має відповідати температурі повітря. У дуже спекотні дні проводьте і освіжаючі поливи.
♦ Не пропустіть термін проведення літніх посівів.
У повторних посівах вирощують скоростиглі зелені культури (салати латук, ромен, кріп) для осіннього вживання, а також моркву, столові буряки, коренеплідні культури із родини капустяних – для зимового зберігання.
Насіння моркви, петрушки висівають у І-І декаді червня за схемою 20х4-6 см.
Зимову редьку та дайкон у північних регіонах сіють у I-II декаді, у південних – у II-III декаді червня.
Схема сівби для редьки – 20-25×12-15 см; для дайкона – 50-70×25-30 або 30х30 см.
Для реалізації в осінні місяці одночасно з морквою висівають капусту кольрабі та спаржеву квасолю.
У ці ж терміни висаджують розсаду цвітної капусти та броколі.
Схема посіву (посадки) кольрабі та цвітної капусти – 45х45 або 45х30; броколі – 45х45 або 50х30см.
У міжряддях огірка сіють повторною культурою пекінську капусту, яка до осені встигає сформувати качан.
♦ Якщо ви вирішили зайнятися насінництвом, стежте за розвитком маточних рослин.
Обов’язково підв’яжіть квітконосні пагони ревеню, пастернаку, щавлю, спаржі, цибулі, буряків, мангольду до кілочків, оскільки під вагою насіння, що наливається, їх може звалити вітер.
Не пропустіть момент, коли у цибулі починає дозрівати насіння (тріскаються одиничні коробочки), інакше все воно може обсипатися.
♦ Подбайте про оздоровлення ґрунту на вашій ділянці.
Після збирання ранньої картоплі та інших скоростиглих культур засійте поле сидератами: гірчицею білою, ярими ріпаком та сурепіцею, горохом, вігною, вікою, квасолею. Ці культури через 1,5-2,0 місяці сформують найвищий урожай вегетативної маси. Рослини у фазі бутонізації заорюють у землю для підвищення її родючості.