Деякі рослини можуть впливати на розвиток своїх сусідів. Імовірно, за цим стоять хімічні взаємодії в ґрунті. Проект з Австрії та Швейцарії хоче просувати альтернативи використанню гербіцидів.
Усім, хто йде збирати волоські горіхи восени, радимо надягати водонепроникні рукавички. Тому що зелені оболонки, як і листя та інші частини рослини, містять речовину гідроюглон. Під впливом повітря він утворює юглон – речовину, яка забарвлює нашу шкіру в чорний колір. Але він також може вбивати гриби та рослини. «Ось чому під горіховими деревами майже не ростуть інші рослини», — пояснює Джудіт Вірт. Вона очолює дослідницьку групу «Гербологія в орному землеробстві» сільськогосподарського дослідницького центру Agroscope у Швейцарії. Тамтешні люди шукають альтернативи звичайним знищувачам бур’янів (гербіцидам) і все більше усвідомлюють ефект пригнічення росту певних рослин. Технічною мовою це явище називається алелопатією.
Гіпотеза полягає в тому, що у деяких рослин, які використовуються для зеленого добрива, ефект досягається через кореневі виділення. Щоб дослідити це, Вірт об’єднав зусилля з експертами з Університету природних ресурсів і наук про життя (BOKU) у Відні в проекті «Взаємодія корисних рослин і бур’янів у ґрунті». Грунтовий еколог Маркус Пушенрайтер з Інституту ґрунтових досліджень бере участь як фахівець із взаємодії кореня та ґрунту. Хімічна частина виконується командою під керівництвом Стефана Ганна, керівника Інституту аналітичної хімії. Проект , який стартував у 2020 році, триватиме до кінця року.
Також по темі: Вчені Великобританії досліджують, чи можуть нарциси допомогти зменшити глобальне потепління
Для досліду вирощують гречку справжню (Fagopyrum esculentum) і, як другу культуру, овес грубий (Avena strigosa). Амарант (Amaranthus retroflexus) служить дослідним бур’яном. Рослини ростуть у дрібному скляному піску та забезпечуються поживним розчином. Ексудати коренів збирають у рідину, щоб їх можна було отримати для аналізу. Після того, як методологічні та аналітичні перешкоди будуть подолані, команда хоче розширити підхід до експериментів на землі. В ідеалі можна ідентифікувати окремі «алелопатичні метаболіти». Маючи ці знання, ви можете виводити власні сорти, які все більше виділяють ці речовини. Однак базові знання про умови гальмівної взаємодії рослин також є корисними для сільського господарства, щоб мати можливість створити більш стійкі методи.