Біологічна ефективність обрізування хворих пагонів і всохлих гілок абрикоси сягає 60%. Процедура націлена на знищення джерел інфекції. Її виконують восени та через 14–20 днів після цвітіння культури, зрізи роблять із захватом 15–20 см здорової тканини.
Про це пише Садівництво по-українськи.
У статті сказано, що не менш важливою є боротьба із садовими довгоносиками, плодожерками та іншими шкідниками, що псують плоди. Спори збудника потрапляють у плоди через пошкодження й заражають їх сірою гниллю. Утворюється падалиця або сухі муміфіковані плоди, в обох варіантах це потужні джерела інфекції. Саме тому регулярне збирання й знищення падалиці (заорювання тощо) — дієвий спосіб зменшити силу інфекції. З цих самих міркувань варто уникати механічних пошкоджень плодів під час збирання врожаю.
Читайте також: У Вінницькій області поспішають з обробками яблунь
Омолоджування пошкоджених дерев абрикоса є високоефективним заходом в оздоровленні занедбаних насаджень, стверджують дослідники Дослідно-селекційний інститут садівництва у Головусах (Чехія). Його доцільно виконувати в роки, коли хвороба має сильний прояв і під її впливом гинуть майже всі квітки.
Як повідомлялось раніше, імпорт із Туреччини у минулому сезоні обвалив ціни на український абрикос.