Український агросектор продовжує демонструвати досягнення, що підтверджують його важливість для української економіки та міжнародної продовольчої стабільності. Заступник голови ВАР Денис Марчук заявив, що виручка від експорту агропродукції суттєво зросла у цьому маркетинговому році, однак суттєвим викликом залишається питання бронювання працівників.
Про це повідомляє ВАР.
За перші чотири місяці поточного маркетингового року, який розпочався у липні, Україна експортувала агропродукції на $1,5 мільярда більше, ніж за аналогічний період минулого року. Найбільші доходи були отримані від експорту пшениці, ячменю, кукурудзи та соняшникової олії.
Читайте також: Свириденко розповіла, скільки підприємств зловживають бронюванням працівників
“Ми маємо показники, які демонструють, що навіть в умовах війни Україна залишається надійним постачальником продовольства. У жовтні, попри обстріли портової інфраструктури, було експортовано понад 6,5 мільйона тонн зернових і олійних культур. Ми показали світу, що здатні виконувати свої зобов’язання”, – сказав Марчук.
На тлі успіхів в експорті, аграрії стикаються з труднощами, пов’язаними з нестачею робочої сили. Питання бронювання працівників залишається невирішеним, і це може стати критичним для підготовки до весняної посівної кампанії.
“Одне з ключових питань — це бронювання, людей катастрофічно не вистачає. Сьогодні аграрії не мають чітких правил, як працювати у новому сезоні. Невизначеність з процесом бронювання створює значні ризики для весняної посівної кампанії 2025 року”, – сказав заступник голови ВАР.
Як повідомлялось раніше, Кабмін оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності підприємствами.