Оперативні дані свідчать, що за підсумками вересня-січня 2023/24 МР експорт сої з України сягнув майже 1,9 млн тонн, що на 17% перевищило показник в аналогічний період попереднього сезону.
Про це заявила аналітик олійного ринку ІА АПК-Інформ Світлана Киричок, повідомляє АПК-Інформ.
За її словами, це стало другим за величиною експортом для перших 5 місяців сезону за всю історію (після показника вересня-січня 2019/20 МР – 2,1 млн тонн).
Згідно з оцінкою, в цілому за сезон-2023/24 експорт соєвих бобів з України може досягти нового максимуму для галузі – 3,2 млн тонн (+2% до результату 2022/23 МР).
Читайте також: ФАО оголосила тендер на закупівлю насіння сої та соняшника
“Високі темпи експорту пояснюються перш за все привабливою ціною на українську сою на світовому ринку у порівнянні з сировиною американського походження протягом вересня-грудня поточного сезону у поєднанні з досить високими показниками якості”, – сказала експерт.
Підвищення експорту відбулося в основному за рахунок Єгипту, який збільшив закупівлю української сої за перші 5 місяців 2023/24 МР більш ніж у 5 разів – до рекордних 547 тис. тонн. Однак вже у січні спостерігалося скорочення відвантажень у даному напрямку, що було обумовлено формуванням досить непоганих запасів даної культури всередині країни.
Крім того, досить важливим при збільшенні поставок на зовнішні ринки є територіальна близькість України до ключових світових імпортерів соєвих бобів: ЄС (32% – частка серед покупців української сої у сезоні-2023/24), Єгипту (29%) та Туреччини (29%).
“Водночас, до Євросоюзу цього сезону обсяги відвантажень сої скоротилися на 25%, що пояснюється як більш привабливим єгипетським направленням для українських експортерів в ціновому плані, так і деяким підвищенням виробництва сої в Європі”, – додала Киричок.
Як повідомлялось раніше, Бразилія в січні відправила на експорт понад 2 мільйони тонн сої.