У липні 2023 року Україні вдалося експортувати 3,7 млн т продукції АПК, що на 29% менше аналогічного показника попереднього місяця. Обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.
Про це повідомляє Bizagro з посиланням на Український клуб аграрного бізнесу
Такі невтішні результати експорту в першу чергу пояснюються зупинкою роботи «зернового коридору» 18 липня, а також його низькою активністю ще до припинення терміну дії. В липні 2023 року даним каналом було експортовано лише 292 тис. т. Також свій негативний вплив на обсяги експорту мали обстріли росією портової інфраструктури річкових портів Дунаю.
Щодо структури експорту продукції в липні 2023 року, то вона виглядала наступним чином:
– зернові культури: 2,3 млн т (кукурудза – 51%, пшениця – 36%, ячмінь – 13%). Падіння до показника минулого місяця: -40%;
– олійні культури – 330,0 тис. т (ріпак – 73%, соєві боби – 23% та насіння соняшнику – 3%). Зростання: +37%.
– рослинні олії – 549,4 тис. т (соняшникова олія – 92%, ріпакова – 4% та соєва – 4%). Зростання: +7%.
– макухи після вилучення рослинних олій – 320,7 тис. т (соняшникова – 91%, соєва – 9%). Падіння: -12%.
Найбільші падіння обсягів експорту продемонстрували ті позиції, які мають значну вагу при відносно невисокій їх вартості. Вони переважно експортувалися в рамках дії Чорноморської зернової ініціативи. Це зернові культури та макухи. Одночасно можемо спостерігати зростання обсягів експорту олійних культур. Це відбувається в основному за рахунок початку збору врожаю ріпаку і стартом його експорту.
Також по темі: У Мінвідновленні розповіли, куди мало йти зерно, яке Росія знищила атакою на Ізмаїл
Відсутність можливості експорту через морські порти, руйнування інфраструктури морських портів Одеської області та річкових портів Дунаю, ризики продовження заборони імпорту ряду українських агропромислових продуктів в сусідні країни ЄС – все це дуже негативно позначиться на нашому подальшому експорті. Ми зможемо вивозити продукцію не тоді, коли цього потребує світ, а тоді, коли будемо мати можливість, при цьому зі значно більшими логістичними затратами. Саме тому відновлення вільного судноплавства так необхідно як Україні, так і світу.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram