Новини

Експортери не використовують половину замовлених вагонів на перевезення зерна

АТ «Укрзалізниця» продовжує фіксувати великий відсоток невиконання замовлень на перевезення вантажів (планів) в напрямку західних прикордонних переходів з боку відправників. Зокрема, загальний відсоток виконання узгоджених замовлень на перевезення зернових вантажів складає лише 51%. Про це йшлося в ході в ході засідання Експортного офісу при Укрзалізниці у вівторок, 8 листопада, повідомляє Rail.insider.

«Із узгоджених 17 тис. 709 вагонів, протягом жовтня було завантажено та відправлено лише 9 тис. 46. При цьому що частина відправників отримали відмову в узгодженні через обмежену пропускну спроможність прикордонних переходів та велику кількість замовлень, тобто вони втратили можливість перевезти вантажі на експорт. А ті відправники, що отримали таку можливість не виконують плани навантаження», —  повідомив заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов.

Відсоток виконання узгоджених планів по продтоварам (олія соняшникова та інше) складає приблизно 50%. Узгоджено навантаження 1 тис. 585 вагонів, фактично завантажено – 790.

Як відмічалося в ході наради, основна причина невиконання планів по навантаженню – це завищення окремими відправниками замовлень/планів на відвантаження вагонів на експорт. Це, в свою чергу, призводить до зменшення експортного потенціалу залізничного транспорту та неефективного використання прикордонних переходів.

Присутні учасники ринку перевезень запропонували кілька заходів для вирішення зазначеної проблеми, зокрема:

Матеріальна відповідальність за невиконання узгоджених планів (у розмірі тридобової ставки використання вагону, або середньої вартості порожнього вагону під завантаження, чи іншої фіксованої суми).

Адміністративна відповідальність (розглянути можливість адміністративними заходами з боку УЗ впливати на компанії, що безвідповідально планують відвантаження). Йдеться про те, щоби протягом поточного місяця, за умови не виконання планів, анулювати частину з них. Інший шлях – при узгодженні планів на наступний місяць зменшити їхній відсоток відправникам, що не виконали плани попереднього місяця.

«Зазначені варіанти вирішення проблеми необхідно обговорити широким загалом та прийти до оптимального найбільш ефективного рішення. Укрзалізниця чекає від бізнес спільноти узгодженої позиції по цьому питанню», — зазначив Валерій Ткачов.

Читайте також: Експортувати зерно через румунський кордон стане простіше

В ході засідання також обговорили пропозицію окремих відправників щодо запровадження довгострокового (1 – 6 місяців) планування перевезення вантажів в напрямку західних прикордонних переходів.

Як зазначили представники УЗ, перевізник «не забороняє планувати перевезення в напрямку західних переходів з більшим ніж на місяць горизонтом за умови погодження з боку іноземного перевізника». «Але іноземні перевізники наразі не бажають узгоджувати такі перевезення через відсутність інформації від портових терміналів (про готовність приймати вантаж) та підтверджень від власників перевантажувальних терміналів на кордоні з Україною. Це питання також необхідно ретельно доопрацювати», — озвучив позицію керівництва компанії Валерій Ткачов.

Він додав, що наразі майже по усім прикордонним переходам обсяг замовлень значно перевищує можливості прийняття вантажів з боку європейських партнерів, тому філія «ЦТЛ» вимушена застосовувати понижуючі коефіцієнти для узгодження усіх отриманих замовлень від експортерів.

Наразі усі отримані замовлення від експортерів до 20 числа місяця передуючого перевезенню, оброблені ЦТЛ та частково узгодженні іноперевізниками та АТ «Укрзалізниця». Деяким іноземним перевізникам тимчасово призупинено узгодження замовлень через наявність великої черги з навантажених вагонів.

Оперативні агроновини в соцмережах Facebook  та Telegram