Новини

Головним регіональним ринком збуту українського пшеничного борошна став ЄС

За підсумками 2023 року, як свідчать статистичні дані Державної митної служби, відбулось помітне нарощування експорту пшеничного борошна українського виробництва.

Про це повідомила Асоціація аграрного експорту.

Торік вдалось продати на закордонних ринках понад 140 тис. тонн даного продукту (на 88 % більше у порівнянні з 2022 роком) вартістю близько 42 млн дол. (+ 77 %). Таким чином, перервалась спадна тенденція експорту пшеничного борошна, яка фіксувалась три попередні роки.

Головним регіональним ринком збуту українського пшеничного борошна став ЄС, доходи від експорту до якого перевищили 25 млн дол., тобто 60 % від загальних.

Найбільші кількісні обсяги експорту минулого року припали на:

  • Молдову (27,9 тис. т),
  • Польщу (17,6 тис. т),
  • Палестину (16,7 тис. т),
  • Хорватію (11,7 тис. т),
  • Чехію (10 тис. т),
  • Ізраїль (8,3 тис. т),
  • Угорщину (7,1 тис. т),
  • Румунію (7,1 тис. т),
  • Туреччину (5,9 тис. т),
  • Словаччину (5,2 тис. т).

В асоціації зазначили, що наше пшеничне борошно постачалось також на ринки ОАЕ, Катару, Гани, Судану, Куби, Іраку, Гамбії, Шрі-Ланки, Канади, Ефіопії, Камбоджі, Венесуели, проте в значно менших обсягах. Торік Україні вдалось ще більше закріпитись на провідних позиціях глобального ринку пшеничного борошна, адже навіть при менших обсягах експорту ми посідали високі місця у відповідному рейтингу, як зазначалось УААЕ в попередньому тематичному матеріалі.

Читайте також: Україна втрачає мільярди. Близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування – The Economist

За перший квартал нинішнього року показники експорту пшеничного борошна Україною поступаються відповідним у 2023 році – трохи менше 20 тис. т (- 58 %) на суму в понад 5 млн дол. (- 64 %). В цілому зараз більше половини виручки формується за рахунок поставок до Молдови, Палестини і Чехії.

В асоціації зазначили, що експорт борошна Україною в останні роки не є стабільним, характеризуючись подекуди різкими спадами і підйомами. У 2023 році мала місце часткова переорієнтація географічної структури збуту з акцентом на Євросоюз, натомість зменшились частки країн Близького Сходу та Африканського континенту. Крім того, у 2022-2023 роках експортна ціна українського борошна продовжила знижуватись. Якщо у 2021 році в середньому вона становила 342 дол/т, то 2023 року борошно з пшениці експортувалось вже по 297 дол/т.

Як повідомлялось раніше, Рада підтримала до другого читання законопроєкт про боротьбу з «чорним зерном».

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram