Згідно з дослідженням консалтингової компанії Galt & Taggart, Грузія займає перше місце у світі за споживанням волоських горіхів на душу населення.
Про це пише EastFruit.
У середньому жителі Грузії споживають 1,04 кг волоських горіхів на рік, що у вісім разів перевищує загальносвітовий показник. Автори дослідження пояснюють це особливостями грузинської кухні. Волоські горіхи – інгредієнт багатьох її страв.
Станом на 2023 рік Грузія забезпечувала внутрішній попит на 56,6%. Основні імпортери горіхів у країну – Україна, Киргизстан, Узбекистан та Китай.
“Імпорт не перешкоджає місцевому виробництву, оскільки грузинський горіх повністю реалізується на місцевому рівні”, – йдеться у дослідженні.
Читайте також: З МВС у садівництво. Аваков почав вирощувати лісові горіхи на Закарпатті
Останніми роками ціни на грузинські горіхи значно зросли. Причини – попит, що збільшився після пандемії і скорочення виробництва. Фермери по всій Грузії сильно постраждали через навалу мармурового клопу у 2016-2017 роках.
На ситуацію позитивно вплинула урядова програма «Посади майбутнє». За нею з 2015 року фермери отримували гранти на закупівлю саджанців. Пріоритет віддавали високоврожайному сорту “Чендлер”. За умови правильного догляду він може давати до 10 тонн горіхів з гектара на восьмий рік.
До 2023 посадка саджанців «Чендлера» за держпрограмою фактично припинилася.
У Galt & Taggart очікують, що до 2030 року виробництво волоських горіхів у Грузії збільшиться до 5,6 млн кілограмів. Ключовими факторами при цьому називають підвищення знань щодо догляду серед фермерів та забезпечення належних умов зберігання зі зростанням виробництва.
Якщо говорити про загальносвітові тенденції, виробництво волоських горіхів неухильно зростає. У 2022 році воно досягло 1,157 млн кг. Найбільша частка тут – у США та Китаю – 79,1%.
Найбільшими імпортерами волоських горіхів є Німеччина (13,7%), ОАЕ (8,7%), Туреччина (7,5%), Італія (5,5%) та Мексика (5,0%).
Як повідомлялось раніше, аграрії розглядають сад фундука як розширення бізнесової діяльності.