Головне

Хто найбільше заробляє на аграрному ринку – рейтинг

Урожай зернових і зернобобових у 2022 році становив майже 54 млн тонн. Це менше, ніж було в рекордному 2021-му (84 млн тонн), але майже вдвічі більше, ніж необхідно для внутрішнього споживання.

Попри труднощі воєнного року виробники зерна отримали найбільший прибуток з-поміж усіх сегментів економіки – 65,4 млрд грн. Про це свідчать дані Держстату. Thepage  проаналізувало їх і склало список 20 найбільших сегментів аграрного ринку за прибутком у 2022 році. Зазначимо, що компанії того самого сегмента (виду економічної діяльності) продемонстрували різну ефективність: одні отримали чистий прибуток, а інші – збиток. Причин цього може бути багато, і бухгалтерська оптимізація прибутку лише одна з них.

1

Топ-20 сегментів аграрного ринку за прибутком у 2022 році

У сегменті вирощування зерна сукупний прибуток перевищує загальний збиток більш як учетверо. Але оптові продавці зерна, зокрема й експортери, отримали збитки, які вдвічі перевищують прибуток. Найбільше складнощів з ефективністю виявилося в сегменті вирощування птиці, де сукупний збиток перевищує прибутки в 14 разів. Thepage проаналізувало зерновий і пташиний сегменти аграрного ринку докладніше.

2

Топ-20 виробників зерна за доходом у 2022 році

Загалом звітність Держстату надали 16,2 тис. компаній. З них 1 593 вказали КВЕД 01.11 (Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур). Ми проранжували компанії за величиною річного обігу.

Читайте також: Названо ТОП-10 найприбутковіших аграрних компаній України 2022 року

Наведені в таблиці дані показують, що навіть лідери того самого сегменту ринку продемонстрували різну фінансову ефективність. Ставлення прибутку до доходу змінюється в діапазоні від 2,5% до 54%, до того ж із двох компаній із приблизно однаковим доходом одна може бути прибутковою, а інша – збитковою.

3

Топ-20 виробників птиці за доходом у 2022 році

Звітність Держстату надали 44 компанії, які вказали основним КВЕД 01.47 (Розведення свійської птиці). Ми їх також проранжували за величиною річного прибутку.

Показники окремих компаній дають змогу зрозуміти, чому весь сегмент ринку виявився глибоко збитковим: порівняно невеликий прибуток отримали лише 12 компаній із 20 найбільших, а сукупні збитки в першій 20-ці становлять 3,5 млрд грн за прибутку 0,8 млрд грн. Водночас одна з компаній за доходу 3,3 млрд грн отримала 1,9 млрд грн збитку.

Зазначимо, що в нашому топ-20 немає найбільшого в Україні виробника птиці – Вінницької птахофабрики (оборот – 30,4 млрд. грн, збиток – 2 млрд грн.). Це пояснюється тим, що в цієї компанії та ще чотирьох зазначений інший КВЕД – 10.12 (Виробництво м’яса свійської птиці).

Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram