Аналітики звернули увагу на повідомлення Міністерства інфраструктури України про перезапуск контейнерних перевезень у Чорноморських портах України протягом двох-трьох тижнів.
Про це повідомляє EastFruit.
За їх словами, ця новина є вкрай важливою для плодоовочевого бізнесу України, особливо для виробників яблука, а також для імпортерів фруктів.
Відсутність можливості відправляти й приймати контейнерні вантажі в портах України після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, було головною перепоною для трейдерів фруктів і овочів. Згідно з результатами роздрібних аудитів EastFruit, до 2022 року Україна була країною з найнижчими цінами на більшість позицій екзотичних овочів і фруктів серед усіх країн регіону, переважно завдяки ефективній логістиці. Однак нині й банани, і цитрусові в Україні коштують дорожче, ніж зазвичай, що виливається в мільярдні додаткові витрати для місцевих споживачів.
Читайте також: Вивозять цілі сади. У Кенії фермери заявляють про масштабну крадіжку авокадо
Аналітики кажуть, що другий важливий аспект – це можливість експорту яблука контейнерами. Завдяки цій можливості українське яблуко мало популярність в країнах Близького Сходу, Південно-Східної Азії та навіть Субсахарської Африки. Однак необхідність перевезення до портів у ЄС, здебільшого до Румунії, для перевантаження в контейнери – це значні додаткові витрати та втрати часу, які доводилося покривати українським садівникам. Також це значно підвищувало ризики втрати якості продукції під час транспортування. При відновленні прямого доступу до портів ці проблеми можуть бути вирішені.
І якщо в цьому сезоні для садівників вплив цього фактора вже не є настільки суттєвим, оскільки запаси яблука в сховищах вже невисокі, то в новому сезоні, коли ціни на яблуко на світовому ринку можуть знизитися, це буде вкрай важливо. За попередніми оцінками це допоможе заощадити тільки садівникам до $50 млн доларів.
Що ж стосується споживачів, то тут економічний ефект, за нашими оцінками, може бути ще більш істотним. Споживачі, за оцінками аналітиків, витратять на імпортні фрукти та овочі приблизно на $100 млн доларів менше.
Слід також зазначити, що це досягнення є прямим наслідком ефективної роботи українських збройних сил, які змогли ліквідувати значну частину Чорноморського флоту росії та різко знизити загрози для цивільного судноплавства в Чорному морі. Це, зокрема, вже дозволило відновити експортні потоки українського зерна до рівня 2021 року. Відповідно, навіть якщо це може прозвучати парадоксально, але найкраща інвестиція для українських садівників і споживачів зараз – це інвестиція у зміцнення ЗСУ.
Як повідомлялось раніше, агроном назвав два фактори, завдяки яким закладають фундукові сади.