Верховна Рада ухвалила зміни до земельного законодавства, які змінюють підходи до вилучення земельних ділянок. Передбачено зокрема, що Кабмін зможе своїм рішенням вилучати із постійного користування державних підприємств, установ, організацій без суду, без їхньої згоди та без згоди органів, до сфери управління (відання) яких вони належать, земельні ділянки с.-г. призначення з наступною їх передачею іншим державним підприємствам.
Про це повідомила Судово-юридична газета.
Йдеться про Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель фізичними особами та суб’єктами державного сектору економіки (законопроєкт №7588). Документ наразі направили на підпис Президенту.
Ці норми не поширюються на ділянки Національної академії наук України, військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Міністерства оборони, Збройних Сил України, інших військових формувань. Також вилучення земельних ділянок з постійного користування державного підприємства, установи, організації не припиняє права власності держави на такі земельні ділянки.
Також по темі: На Чернігівщині фірма екснардепа блокує польові роботи державного агропідприємства
Головне юридичне управління (ГУЮ) висловило до проєкту низку зауважень. Зокрема про те, що окремим суб’єктам господарювання надаються значні переваги в отриманні земельних ділянок с.-г. призначення державної власності в оренду на 50 років.
Зауваження викликали також відсутність:
- запобіжників, обмежень щодо обсягу надання земельних ділянок одній юридичній особі;
- вимог до юридичних осіб — набувачів земельних ділянок;
- умов використання юрособами земельних ділянок.
За словами ГЮУ, це може створити значні ризики концентрації і монополізації великих площ земельних ділянок державної власності окремими суб’єктами господарювання.
Також вносяться зміни щодо передачі до сфери управління центральних органів виконавчої влади цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, яким належить право постійного користування земельними ділянками с.-г. призначення. Таке рішення також може приймати уряд без будь-якого погодження.
Ці положення також не поширюються на організації Національної академії наук, військові частини, установи, військово-навчальні заклади, підприємства та організації Міноборони України, ЗСУ, інших військових формувань.