Новини

Kernel скоротив чистий прибуток на 44%

Один із найбільших українських агрохолдингів Kernel у 2024 фінансовому році (ФР, липень 2023-червень 2024 року) отримав $168 млн чистого прибутку, що на 44% гірше за показник 2023ФР.

Про це йдеться в річному звіті компанії, передає Інтерфакс-Україна.

“Якщо говорити про фінансові показники, то EBITDA Групи у 2024 фінансовому році знизилася на 30% порівняно з попереднім роком і становила $381 млн, здебільшого через знецінення заводів із переробки олійних культур, портових споруд та інших активів на $229 млн доларів США, що відображає очікуване зниження продуктивності в майбутньому та ризики, що зростають”, – зазначив голова ради директорів і мажоритарний акціонер Андрій Веревський.

Після коригування базові показники залишилися відносно стабільними: рентабельність знизилася через низькі ціни на зерно і рослинну олію, але це було частково компенсовано зростанням обсягів продажу завдяки нашим інвестиціям в експортну інфраструктуру.

У компанії заявили, що збитки від курсових різниць у розмірі $97 млн, спричинені зниженням курсу української гривні проти долара США, призвели до того, що загальний сукупний дохід, що належить акціонерам компанії, склав $63 млн, що на 7% більше, ніж роком раніше.

Згідно зі звітом, рада директорів пропонує нульові дивіденди за підсумками роботи в 2024ФР.

Виручка агрохолдингу за минулий ФР зросла на 4% – до $3,581 млрд, чистий грошовий потік від операційної діяльності скоротився на 34% – до $472 млн, а капітальні інвестиції зросли на 57% – до $158,8 млн.

Зазначається також, що завдяки скороченню чистого боргу майже на порядок – з $313 млн до $34 млн співвідношення Чистий борг/EBITDA покращилося з 1,1x до 0,7x.

“Новий сезон, як і три попередні, буде значною мірою визначатися геополітикою і військовими ризиками, що матиме суттєвий вплив на “Кернел”: наш бізнес, як і раніше, значною мірою залежить від Чорного моря як основного експортного каналу. Будь-які збої в роботі цього маршруту можуть серйозно вплинути на нашу діяльність, що ми і спостерігали протягом деяких періодів 2022-2024 рр.”, – зазначив Веревський, говорячи про прогноз на 2025ФР.
За його словами, хоча компанія і розробила альтернативні варіанти експорту, вони не є достатньою заміною в разі реалізації цього ризику.

Він додав, що загроза пошкодження ключових активів агрохолдингу є значною і вже реалізовувалася в минулому, та в умовах тривалого посилення російських атак на цивільну інфраструктуру України та відсутності страхового покриття цей ризик залишається одним із найбільш важливих у 2025 фінансовому році.

“Тривала війна в Україні збільшила ризики, пов’язані з людським капіталом, оскільки триваючий призов до армії привертає все більше чоловіків. Незважаючи на те, що наразі нам вдалося адаптувати наші операції до цієї проблеми, ситуація може погіршитися”, – зазначив Веревський.

Читайте також: План “Б” агрохолдингу. Kernel не згортає своїх логістичних активів на Дунаї

За його словами, ще однією проблемою у 2025 фінансовому році, яка не існувала у двох попередніх сезонах, стане значне обмеження поставок зернових культур в Україні у зв’язку з меншим урожаєм і обмеженими перехідними запасами.

Голова ради директорів уточнив, що літня спека серйозно вплинула на врожайність соняшнику і кукурудзи – двох найбільш важливих для Kernel культур: за прогнозами, урожай соняшнику знизиться на 17% порівняно з минулим роком, зменшившись на 2,5 млн тонн – до 12,1 млн тонн.

“Це скорочення відбувається в той час, коли потужності з екстракції сягнуть рекордних 20 млн тонн на рік 2025 року, що призведе до безпрецедентного розриву у 8 млн тонн між потужностями з екстракції та доступним урожаєм соняшнику”, – пояснив Веревський.

За його словами, цей розрив буде навіть серйознішим, ніж останній такий великий дефіцит, що спостерігався у 2021ФР, коли сегмент переробки олійних культур Kernel забезпечив EBITDA лише $37 на тонну проданої олії.

Акціонер додав, що врожай кукурудзи, за оцінками, знизиться на 6,5 млн тонн, що на 21% менше, ніж торік, через літню спеку. Очікується, що такий низький урожай негативно позначиться на завантаженні потужностей і маржі у всьому ланцюжку експорту зерна.

За його словами, ці проблеми посилює несприятлива ситуація у світі, коли в інших основних регіонах виробництва зернових культур спостерігається високий урожай, що призводить до потенційно слабких цін.

Як повідомлялось раніше, агентство Fitch Ratings підвищило кредитний рейтинг Kernel.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram