Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) звернулася до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням терміново вирішити критичну ситуацію, що виникла через неможливість бронювання працівників підприємств, важливих для економіки України.
Про це йдеться у повідомленні ВАР.
У повідомленні сказано, що проблема стала наслідком масштабної кібератаки, здійсненої рф 19 грудня 2024 року, яка вивела з ладу роботу державних реєстрів і порталу «Дія».
«Наразі не працює низка сервісів, зокрема, й через портал «Дія» неможливо забронювати військовозобов’язаних працівників. Варто зауважити, що з 01 грудня 2024 року, за оновленим порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332) визначено механізм бронювання під час воєнного стану виключно засобами Єдиного державного вебпорталуелектронних послуг («Дія»). Альтернативної можливості подання документів в паперовому вигляді наразі не передбачено», – йдеться у зверненні.
Читайте також: Принцип “воюй або працюй”. Шмигаль прокоментував необхідність 20 тис. грн зарплати для бронювання
У ВАР зазначили, що критичність ситуації полягає у неможливості перебронювання працівників, у яких строк бронювання завершився після 20 жовтня 2024 року. Це становить загрозу для виконання виробничих циклів у аграрній галузі. Зокрема, втрата ключових працівників, таких як трактористи та комбайнери, може повністю зірвати посівну кампанію 2025 року.
Водночас збої в роботі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців унеможливлюють доступ до даних, необхідних для отримання або підтвердження статусу критично важливого підприємства.
У зв’язку з цим ВАР закликає Уряд терміново ухвалити рішення про автоматичне продовження строку бронювання всім працівникам, у яких він сплив починаючи з 20.10.2024 (дати початку аудиту рішень про бронювання та зупинки визначення підприємств критичними) і до моменту відновлення роботи веб-порталу «Дія» та ЄДРП та на 30 днів після, які потрібні для підготовки та опрацювання документів щодо отримання критичності та бронювання.
“Аграрії наголошують, що подібний механізм успішно використовувався раніше і довів свою ефективність для забезпечення стабільності роботи галузі”, – йдеться у повідомленні.
Як повідомлялось раніше, війна вже завдала українським аграріям збитків на понад $50 мільярдів.