Новини

“Купив – знайшов” (Заощадив – заробив): як в компанії “ТАС Агро” працюють з постачальниками та організовують закупки

Запитання та відповіді Олександра Овсяннікова

1. Як побудована система закупок в компанії “ТАС Агро”?

В організації закупівельної системи ми традиційні. Департамент закупівель визначає пріоритети на основі затвердженого бюджету доходів та видатків на маркетинговий рік. Перед нами стоїть головне завдання – організувати закупівлі так, щоб виробництво не відчувало дефіциту ресурсів. Далі дбаємо про те, як купувати товари і послуги за найсприятливішими цінами, виходячи із кон’юнктури як зовнішнього, так і внутрішнього ринків. Ми ретельно слідкуємо за ціновими тенденціями на світовому ринку нафти, природнього газу та добрив, що підвищує нашу маневреність і дозволяє використати ситуацію на користь компанії. Наша команда працює на випередження задля стабільного розвитку бізнесу.

2. Як диджитал-ера вплинула на організацію закупок? Чи відбулося переродження відносин “постачальник-закупівельник”?

Відносини «постачальник-закупівельник» перейшли на якісно новий щабель із диджиталізацію виробничих процесів, в тому числі закупівель. Зараз ми активно користуємося майданчиком SmartTender. Закупки стали легшими, надійнішими, в “кілька кліків”. Всі прагнули безпеки, гарантій і захисту – з цифризацією ми їх отримали.

Закупки в компанії “ТАС Агро” активно перевели на диджитал-рейки у 2016 році. Відтоді ми почали знайомство з тендерними майданчиками.  Наш ІТ-департамент повністю автоматизував погодження договорів і підготовку тендерної документації. Ми заощадили папір, час і отримали незамінні інструменти для дистанційної роботи. 

3. Чи підтвердилися плани витрат на 2021 рік (маркетинговий рік 2020-2021), на чому вдається заощадити, що зросло у ціні?

Кожен рік департамент закупівель отримує нові виклики. Неабиякі челенджі приніс 2020/21 маркетинговий рік, який ніс відбиток наслідків пандемії Covid-19. На початку 2020 року відбулося значне зниження цін на сировину, проте вже з кінця 2020 року ринки почали поступово відновлюватися та компенсувати тривале падіння. 

Ми маємо відточену техніку закупівельних процедур, тож можемо більше часу присвятити вивченню динаміки ринку. Авжеж, нам цікаво купувати у момент низьких цін на ресурси. Тож цьогоріч нам вдалося придбати ресурси – пальне, добрива, ЗЗР, посівний матеріал – в межах цінового дна. Таким чином ми зменшили собівартість виробництва.

4. Яка політика компанії “ТАС Агро” відносно умов закупівель?

Компанія “ТАС Агро” – агрохолдинг, що відповідально, прозоро і стабільно працює на ринку 13 років. Звісно, за цей час ми здобули значний досвід у закупівлях. Побудова довгострокових партнерських відносин з компаніями-постачальниками є стратегічною лінією  розвитку компанії. Партнери, з яким ми співпрацюємо, відчувають особливість цих відносин. В першу чергу, ми взаємодіємо з компаніями, які мають стабільний фінансовий стан та багаторічну історію успішної діяльності на ринку України. Вагомий фактор – відсутність проблем з податковою та іншими службами. З питань перевірки надійності контрагентів значний вклад вносить служба безпеки компанії “ТАС Агро”. 

В свою чергу, постачальники можуть розраховувати на своєчасність виконання зобов’язань  компанією “ТАС Агро”, прогнозованість та прозорість в діяльності. На мою думку, довіра між партнерами – запорука тривалої плідної співпраці.

5. Де шукаєте постачальників?

Кожен вид ресурсів має свій сформований пул постачальників, з якими ми співпрацюємо. При закупівлі того чи іншого ресурсу ми обов’язково моніторимо ринок. Використовуємо також перелік постачальників тендерних майданчиків. Звісно, обмінюємося базами контактів і «чорними списками» з компаніями-партнерами. 

Наприклад на ринку палива, я відразу попереджаю постачальника, що він може підтвердити свою репутацію лише продемонструвавши свою роботу протягом певного періоду – 1-3 місяців. Нормальна робота – це відсутність недостач, залиття якісного пального у баки, своєчасна реєстрація податкових накладних. Якщо все чесно і прозоро, ми продовжуємо співпрацю з таким постачальником. Компанія “ТАС Агро” завжди орієнтується на довготривалу і системну співпрацю. Якщо партнер підтримує наші принципи і виконує усі вимоги ми готові переглядати умови та строки оплати, ідучи назустріч надійним постачальникам.

6. Як організовуєте закупівельну логістику: комунікації, доставка і зберігання придбаних ресурсів?

По-перше, ефективна закупівельна логістика базується на якісному плануванні. По-друге, ми маємо відштовхуватися від обсягу оборотних коштів компанії. І вже на основі цих двох факторів ми можемо управляти логістичними процесами. Скажімо, використання залізничного транспорту економічно доцільне на значні відстані. Тож його застосовуємо у постачанні добрив. 

Комунікації теж важливі. Ретельний моніторинг ринку пального та складських запасів дизельного палива дозволяє нам тримати руку на пульсі потреб компанії і постачати цей ресурс “just-in-time”.