В Інституті сільгоспмікробіології та агропромвиробництва НААН дослідили, що мінеральні добрива, збагачених мікроорганізмами збільшили врожайність картоплі на 8-30%.
Про це повідомляє пресслужба інституту.
У повідомленні сказано, що дослідження проводили в умовах дрібно ділянкового польового досліду на дерново-підзолистому ґрунті за вирощування картоплі.
“У дослідженнях використали попередньо виділені штами Bacillus sp. та 2 ізоляти. Зазначені мікроорганізми обрали для досліджень, оскільки вони характеризуються значною кількістю корисних для культурних рослин властивостей: розчиняють мінеральні фосфати, продукують фітогормони та проявляють целюлозолітичні властивості”, – сказано у повідомленні.
Читайте також: З картоплі, яку вивели українські науковці, робитимуть фіолетові чипси
Основне завдання досліджень – встановити особливості взаємодії мікроорганізмів з поверхнею гранул мінеральних добрив.
Також досліджено ефективність біологічно модифікованих добрив при вирощуванні картоплі.
Дослідники заявили, що облік урожайності картоплі свідчить про зростання показників понад 20% при застосуванні Bacillus sp. для збагачення азофоски. За використання ізолятів урожайність культури зростала від 8 до 30%.
Даним дослідженням, підтверджено перспективність застосування біологічно модифікованих мінеральних добрив при вирощуванні картоплі. Подальше вивчення цього питання матиме як теоретичне, так і вагоме практичне значення.
Як повідомлялось раніше, у США можуть виключити картоплю із категорії овочів.