Молдова в сезоні 2023/24 року не просто оновила рекорд експорту свіжої сливи, а й цілком може претендувати на лаври найбільшого у світі експортера цього товару серед країн Північної Півкулі.
Про це заявили аналітики EastFruit.
Спеціалісти кажуть, що попереду Молдови за обсягами будуть лише дві країни Південної Півкулі: Чилі та ПАР.
Особливістю вирощування сливи в Південній Півкулі є дзеркальний сезон отримання врожаю, який дозріває в той час, коли в країнах Північної Півкулі зима. Відповідно, країни Південної Півкулі активно користуються цією перевагою для розвитку експорту свіжої плодоовочевої продукції, адже основна частина споживачів сливи живе в Північній Півкулі.
Водночас Молдова конкурує на ринку з безліччю країн, які вирощують і експортують комерційні обсяги сливи. Головний конкурент Молдови в Європі – це Іспанія. Однак 2023 року врожай сливи в Іспанії знизився, так само як і в багатьох інших країнах Євросоюзу через низку кліматичних катаклізмів. Додатковою новиною, що розігріла ринок свіжої сливи, стала інформація про поганий урожай у Сербії, яка щорічно експортує 20-25 тис. тонн сливи і є важливим орієнтиром для ціноутворення на цей фрукт.
Читайте також: Україна та Молдова домовилися про знижки на транзитні перевезення олії
За даними митного комітету Молдови, в липні-жовтні 2023 року країна експортувала майже 74 тис. тонн свіжої сливи на суму понад $38 млн. Середня ціна експортованих слив склала $0,52/кг. Оскільки сезон 2023/24 ще не завершено, то загальний обсяг експорту сливи з Молдови може сягнути 85 тис. тонн, за прогнозами трейдерів, тому що попит на сливу з Молдови зберігається на високому рівні. Для порівняння, попереднього рекорду експорту було досягнуто в сезоні 2017/18 років і він становив 50 тис. тонн.
Як повідомлялось раніше, Молдова запроваджує ліцензування на імпорт українського зерна.