У Кіровоградській області ґрунту бракує дощів для формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур. Наразі у метровому шарі ґрунту є 15-20 міліметрів запасів продуктивної вологи. Цього для рослин недостатньо.
Про це розповів директор інституту сільського господарства Ігор Семеняка, передає Суспільне.
За його словами, цьогоріч на початку вегетації пізніх сільгоспкультур запаси вологи у метровому шарі ґрунту складали від 80 до 100% і цього вистачало рослинам. Однак з 21 квітня почався бездощовий період, який тривав понад 100 днів. За цей час 12 міліметрів опадів випало тільки 16 червня.
“Пряма залежність урожайності сої та кукурудзи залежить від дощів у червні-липні. Ці місяці в нашій області були спекотними та посушливими. Фактично тих запасів вологи, які були навесні в достатній кількості, а в окремих районах, навіть у надмірній, вже не вистачило для росту рослин, коли вони почали входити у критичні фази розвитку”, – сказав він.
Читайте також: Аграріям в центрі України, які посіяли сою рано, вдалося уникнути негативного впливу спеки — фермер
Семеняка заявив, що для кукурудзи критичною фазою розвитку вважається період за десять днів до викидання волоті. Потім йде цвітіння волоті, качанів і протягом 20 днів після початку наливу зернівки.
“У липні в різних районах області 23 дні температура повітря була вище +30 градусів. Від семи до 12 днів – +35. Вважається, що біологічний розвиток кукурудзи є активним, коли температура сягає до +30+32. Наслідком спеки стало те, що склались несприятливі погодні умови для цвітіння, запилення і наливу зерна. Ми спостерігаємо, що є череззерниця – тобто неповністю заповнений качан зернами і навіть відсутність качанів на рослинах”, – сказав він.
Проте для кукурудзи більш несприятливим був посушливий 2020 рік, каже Семеняка. Тоді навесні у ґрунті не було запасів вологи й на кукурудзі засихало нижнє і верхнє листя. Цьогоріч засихала тільки нижня частина. Це давало можливість рослинам вегетувати та накопичувати поживні речовини.
Цьогоріч на Кіровоградщині також не сформувалися умови для середнього врожаю сої. Залежності від групи стиглості сортів – ранні, ультраранні, середньоранні, середньостиглі – від строків сівби – квітень чи травень – різні посіви сої по різному реагували на спекотну погоду.
Щодо соняшника, то він мало залежить від місяців, коли є дощі. Тут все залежить від високої температури під час цвітіння. Цьогоріч відсутність дощів, спека і відносна вологість повітря менш ніж 30% негативно вплинули на бджіл. За спостереженнями пасічників, вони вилітали о 05:00 ранку і вже о 09:00-10:00 прилітали назад до вулика, оскільки було дуже спекотно і вони не могли запилити рослини.
Як повідомлялось раніше, США в червні скоротили обсяг переробки сої.