Новини

На Полтавщині раннє потепління негативно впливає на дозрівання кукурудзи та сої

На Полтавщині відсутність опадів та раннє потепління негативно впливає на дозрівання кукурудзи, сої та озимої пшениці. У травні випало чотири міліметри опадів за норми 70.

Про це повідомляє Суспільне.

Як розповів агроном Микола Курінний, який працює у приватному підприємстві “Імені Калашника” у селі Калашники Мачухівської громади, через тривалу відсутність опадів цьогорічним посівам бракує вологи.

“Дефіцит опадів відобразився повністю на всіх культурах, які ми вирощуємо. Якщо в нас за березень випало 25 міліметрів, за квітень ― 23. Сьогодні у нас 17 травня, то ми маємо тільки 4 міліметри опадів, хоча у травні десь приблизно 70―80 міліметрів ми повинні мати опадів”, ― сказав він.

Читайте також: Аномальна погода. Ягідники України втратять 50% урожаю лохини

Через засуху на Полтавщині знижується врожайність кукурудзи, сої та озимої пшениці. Раннє потепління зумовило швидкий ріст рослин, а тепер він уповільнився через приморозки, розповів агроном Курінний.

“Ріпак швидко пройшов усі фази, він зацвів на три тижні раніше. Зараз він повинен знаходитись у фазі активного цвітіння, тобто поле повинно бути жовтим. Воно вже зелене, вже відцвілося. Ідеально, аби зараз пройшов тихий гарний дощик, десь міліметрів 25―30. І вночі температура була 10―12 градусів, вдень ― 20―25. Це були б ідеальні умови для того, щоб рослини вийшли зі стресу”, ― сказав фахівець.

За його словами, наразі неможливо спрогнозувати, яких збитків завдасть засуха.

Начальниця відділу обласного центру з гідрометеорології Олена Панченко заявила, що останні роки для Полтавської області посушливі. Загалом, від норми випадає до 70% опадів.

“Це зумовлено тим, що погода формується областями підвищеного тиску тобто гребнями і периферіями антициклонів. За рахунок цього не утворюється купчаста дощова хмарність, з якої взагалі випадають опади”, – сказала вона.

Деталі – у сюжеті:

Як повідомлялось раніше, сезон української черешні розпочався майже на три тижні раніше.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram