Новини

Обсяги ринку земель продовжують відновлюватись після початку вторгнення – KSE

В цілому обсяги ринку земель продовжують відновлюватись після початку повномасштабного вторгнення, проте досі не досягли рівня, що був до початку повномасштабного вторгнення.

Про йдеться у дослідженні Київської школи економіки (KSE), яке проводилося на замовлення програми USAID.

Впродовж останніх 6 місяців до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну середньомісячні обсяги ринку земель сільськогосподарського призначення становили 32,2 тис. га. У другій половині 2022 року середньомісячні обсяги ринку становили 8,8 тис. га, у 2023 – 14,9 тис. га, а середньомісячні показники з початку 2024 року становлять 19,9 тис. га проданих сільгоспземель. Останнім часом темпи відновлення ринку дещо уповільнились.

Читайте також: Ринок землі: в Україні продали понад 567 тисяч гектарів

Наразі середньомісячні обсяги ринку нижчі від показників до повномасштабного вторгнення орієнтовно на 38%. Водночас площа сільськогосподарських угод через окупацію та воєнні дії з лютого 2022 року скоротилась більше ніж на 20%. Ринок земель в регіонах, що наближені до зони активних бойових дій, працює у вкрай обмеженому режимі. Через безпекові ризики угоди в Херсонській, Запорізькій, Донецькій області майже не укладаються. Одним з можливих показників, що може продемонструвати потенційний обсяг ринку у майбутньому, є відсоток сільськогосподарських угідь, що перебувають в обігу.

У розвинутих ринках, в середньому, щорічно в обігу перебуває близько 1% від загальної кількості сільськогосподарських земель. Якщо ж екстраполювати показники першої половини 2024 року на весь рік та не враховувати області, де ринок землі ускладнений бойовими діями, то у 2024 році в обігу буде перебувати 0,8% від загальної кількості сільгоспземель, що майже відповідає показникам розвинутих ринків.

Значне збільшення площі земель в обігу (в декілька разів) виглядає малоймовірним через бойові дії та окупацію частини територій України. З іншого боку, з огляду на тенденції до щомісячного зростання обсяги до лютого 2022 року, можна стверджувати, що якби не повномасштабна війна, середньомісячні обсяги земель в обігу були б значно більшими за 32,2 тис. га. Відтак ринок земель має потенціал до зростання в короткотерміновій перспективі.

Як повідомлялось раніше, ФДМУ планує отримати мільярд гривень від оренди 100 000 га державної землі.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram