Середня ціна закупівлі свинини в лютому склала 60,0 грн/кг з ПДВ (50,2 грн/кг без ПДВ) чи 1,58 дол. США (1,32 дол. США/кг без ПДВ, відповідно) у валютному еквіваленті. Це на 1,9% чи на 1,1 грн/кг з ПДВ вище ніж у січні, проте на 9,5% чи 6,3 грн/кг з ПДВ поступається показнику за відповідного місяця минулого року.
Про це повідомила асоціація Свинарі України.
За словами керівниці аналітичного відділу асоціації Олександри Бондарської, хоча другий місяць року розпочався із позитивної цінової динаміки, тривалим висхідний рух цін у лютому не був.
“Вже у середині місяця сезонно послаблена торгівля посилила конкуренцію між постачальниками охолодженої свинини й посилила напругу на ринку, а на початку третьої декади котирування знову „пірнули” до позначки 55 грн/кг. Тож загалом цьогорічні котирування на свиней забійних кондицій помітно поступаються минулорічним цінам”, — сказала вона.
Читайте також: Свиногосподарства-лідери діляться кращими практиками біобезпеки – Свинарі України
Обсяги імпорту свинини (УКТ ЗЕД 0203) у лютому склали 443 т, а середня митна вартість завезеного кілограма склала 2,4 дол. США проти 2,73 дол. США місяцем раніше. Зниження митної вартості сировини на 12% дозволило втричі збільшити обсяги надходження свинини з-за кордону, порівняно з січнем, проте вони залишаються малопомітними на ринку. Так, сукупний імпорт з початку року не перевищує 600 т, що у 4,5 раза менше за кількість імпортованої свинини у січні-лютому 2023-го.
Свинина на полицях супермаркетів у лютому стала доступнішою: середня ціна кілограма охолодженої свинини склала 190,8 грн/кг, що на 5,6 грн/кг чи 2,8% дешевше ніж у січні. Ціни на курятину також дещо послабилися (на 1,6% у середньому за лютий порівняно з січнем), а яловичина дорожчає надалі (+6,6% до січневого рівня).
В асоціації кажуть, що серед весняних очікувань: покращення погодних умов та наближення сезону активнішого споживання свинини у період Великодніх свят та у розпал пікнікового періоду традиційно покращують настрої операторів вітчизняного ринку свинини в сподіванні на жвавішу торгівлю.
Втім, цьогоріч, оптимізм дещо стриманіший через пізніше святкування Великодня, яке хронологічно збігається зі звичним початком сезону барбекю. Однак, низка переробників очікує, що потепління сприятиме поступовому відновленню попиту з боку кінцевих споживачів після млявих зимових продажів.
Як повідомлялось раніше, у другій половині лютого негативна цінова динаміка на ринку живця продовжилася.