Російські окупанти захопили адміністрації майже всіх заповідників і національних парків на сході і півдні України. Загарбники підпалюють ліси, бо вважають, що там ховаються партизан, і полюють на співробітників національних парків, оскільки вважають їх «нацистами».
Про це під час онлайн-дискусії «Екологія та війна: наслідки військового вторгнення Росії на довкілля України», організованої громадською організацією «Інтерньюз-Україна» повідомив Олексій Василюк, голова та співзасновник Української природоохоронної групи, передає Центр журналістських розслідувань.
«На сході і півдні налічується 16 парків і заповідників. Всі їхні адміністрації захоплені і розграбовані, крім біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна. Щось там відбувалось внаслідок дій загарбників. Щось – зовсім знищено. В деяких адміністраціях повністю розграбовані наукові здобутки. Все, що роками робили біологи та інші науковці більше не існує. Узагалі нічого не відомо нам про долю деяких заповідних територій. Приміром, про Азово-Сиваський національний природний парк на Херсонщині. Знаємо, що по двоє співробітників змогло виїхати з розташованого на Донеччині НПП «Меотида» та Приазовського НПП, що в Запорізької області», – розповів Василюк.
За його словами, окупанти замінували Джарилгацький національний природний парк у Скадовському районі Херсонської області.
«Тисячі туристів не зможуть поїхати на Джарилгач, навіть у разі деокупації. Але це також унеможливить роботу науковців та інших співробітників парку. Бо як вони зможуть зробити щось корисне для природи? Ніяк», – сказав експерт.
Особливу тривогу екологів, зазначив він, викликають пожежі в Чорноморському біосферному заповіднику, а також на лінії фронту від Ізюму до Лиману.
«Місцеві кажуть, що російські окупанти умисно підпалюють ліси, оскільки бояться партизанів, які там можуть переховуватися. Якщо це правда, то така причина є показником слабоумства і низького інтелектуального рівня росіян. Та навіть якщо це не так, тоді чому окупанти не дозволяють пожежним виїжджати і гасити пожежі?», – вказав Василюк.
За його словами, всім співробітникам національних природних парків загрожує небезпека.
«Є випадок, коли в одному з парків до рук окупантів потрапив список працівників. Звичайні люди побачать в ньому прізвища людей і, можливо, їхні посади. Натомість загарбники побачили в тому списку принципово іншу річ. В їхні свідомості в національному природному парку можуть бути лише нацисти. І не важливо, чи ці люди працюють прибиральниками, чи слюсарями, чи водіями. Всіх їх можна сміливо оголосити «нацистами». Це може сприйматися як якийсь курйоз, але люди перебувають під реальною загрозою», – сказав експерт.
Він додав, що під загрозою зникнення через дії окупантів опинився біосферний заповідник «Асканія-Нова». Аби цього не допустити, всі його 269 працівників прийняли рішення залишитися на своїх робочих місцях і нікуди не виїжджати.
«Ці люди кажуть, що без них заповідник загине. Тому вони продовжують косити частину території Асканії-Нова, годують тварин, лікують півтори тисячі лише копитних, доглядають за дендропарком і населеним пунктом. Там багато що залежить від безперебійної роботи артезіанської свердловини. Якщо тих людей не стане, то заповідника не стане за лічені тижні. Тому вони продовжують працювати, хоча самі залишились без зарплати. Страшно собі уявити, що там може бути в разі боїв за визволення Асканії-Нова. Хоча я маю надію, що заповідник, який пережив уже дві війни, переживе й третю. І сподіваюсь, що держава відмітить тих людей, які роблять усе можливе, щоб захистити і зберегти наше надбання, ризикуючи собою, – сказав Василюк.
За даними міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, до 900 природоохоронних територій сьогодні окуповані або ж на їхній території ведуться бойові дії. Це 1,2 млн га, або близько 30% площі всіх природоохоронних територій України. Тут ростуть тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. Бойові дії порушують спокій диких тварин. Вони або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.
Читайте також:
У заповіднику Асканія-Нова окупанти встановили свою адміністрацію
Земля мертва, родити не буде. Агропідприємство працює під постійними обстрілами російських окупантів
Вперше в історії незалежної України двом службовцям підприємства повідомлено про підозру у вчиненні екоциду
Під загрозою знищення наразі знаходяться 14 Рамсарських об’єктів площею 397,7 тис. га (перебувають під захистом міжнародної конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів, підписаної 1971 року у Рамсарі, Іран – ред.), близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га та біосферні заповідники.
Російсько-окупаційні війська готуються до вивезення тварин із біосферного заповідника “Асканія-Нова”, що на цей момент перебуває в окупації на Херсонщині.
Про це в ефірі Громадського радіо сказав Сергій Данилов, заступник директора Центру близькосхідних досліджень.
Науковець вважає, що загарбники тривалий час обходили заповідник і досить довго там ще працювала українська адміністрація.
Значення “Асканії-Нової” для росіян зросло після звільнення Силами оборони України правого берега Херсонщини. Адже на лівому відповідно зросла концентрація окупаційних військ.
“Зараз у них очевидно дійшли руки до комплексу і вони будують нові плани на “Асканію-Нову”. Назагал озвучують, що у планах “розвиток туризму”. Однак наскільки мені видається, з деяких їхніх рухів, то насправді вони готують викрадення тварин з “Асканії-Нової” і знищення парку заповідника, і інституту. Тобто вони хочуть просто пограбувати заповідник“, — розповів Данилов.
Нагадаємо, що російські агресори зареєстрували в державному реєстрі юридичних осіб рф розташований в Каховському районі на окупованій Херсонщині біосферний заповідник “Асканія-Нова”.
Окрім того, призначили свого директора росіянина Дмитра Мещерякова.
Про це українські співробітники заповідника дізналися 20 березня під час візиту до них гауляйтера області Володимира Сальдо та представника адміністрації президента рф Сєргєя Кірієнка. Новий “директор” уже встиг заявити, що збирається “розвивати” на заповідній території туризм.
Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram