Головне

ООН очікує відновлення перевірок “зернового коридору” сьогодні

Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі у середу, 12 квітня, планує відновити планові перевірки суден, які виконують рейси в межах Ініціативи щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів у Чорному морі. Про це заявив речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік, повідомляє прес-служба ООН.

Спільний координаційний центр не зміг провести перевірки сьогодні (у вівторок, 11 квітня — ред.), оскільки сторонам потрібно було більше часу для досягнення згоди щодо оперативних пріоритетів. Після інтенсивних дискусій в рамках СКЦ за підтримки ООН і Туреччини в середу, 12 квітня, планується відновити регулярні перевірки. Ми закликаємо всіх учасників виконувати свої обов’язки, щоб забезпечити безперебійний і безпечний рух суден в інтересах глобальної продовольчої безпеки”, — сказав Дюжаррік.

За даними ООН, станом на 11 квітня в очікуванні проходу зерновим коридором перебували 50 суден.

З початку дій «Зернової ініціативи» було забезпечено безпечний експорт понад 27,5 млн тонн продовольства до країн Африки, Азії та Європи, що сприяло зниженню цін на продовольство. Ця важлива робота виконується на тлі війни, що триває, і активних бойових дій.

«Ми не недооцінюємо викликів, але ми знаємо, що їх можна подолати. Команда ООН тісно співпрацює з усіма сторонами, враховуючи занепокоєння всіх сторін. Глобальні гуманітарні переваги Ініціативи очевидні та не обмежуються експортом до окремих країн з низьким рівнем доходу. В інтересах усіх, щоб це продовжувалося», — наголосив Дюжаррік.

Читайте також:
Росія довела зернову угоду до “критичної ситуації”
Польські фермери блокуватимуть залізницю на кордоні, якою прямує зерно з України
За тиждень обсяг експорту зерновим коридором зменшився на 23%

Індекс цін на продукти харчування Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) у березні знизився на 2,1%, а загалом за останній рік індекс впав на 20,5%. Продовження дії Чорноморської зернової ініціативи в листопаді 2022 року та березні 2023 року сприяло цьому падінню, зазначають в ООН. Завдяки цій Ініціативі було відновлено важливе джерело постачання для Всесвітньої продовольчої програми: з серпня було транспортовано понад півмільйона тонн пшениці для підтримки поточних гуманітарних операцій в Афганістані, на Африканському Розі та в Ємені.

У вівторок, 11 квітня, робота зернового коридору призупинилася через відсутність цього дня інспекцій СКЦ. Українська сторона передала назви трьох зерновозів, проте представники російської сторони в СКЦ викреслили назви й дали інші судна. У результаті жодному судну не дозволили продовжити рух, що є фактичною блокадою з боку Москви.

17 березня було погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини липня 2023 року. Водночас, російська сторона наполягає, що з її боку угоду продовжено лише на 60 днів.

Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

За даними ООН, зерновим коридором з українських портів станом на 11 квітня відправлено 27,6 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи, у тому числі кукурудзи — 13,8 млн тонн, пшениці — 7,5 млн тонн, соняшникової олії — 1,4 млн тонн.
Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram