За попередніми оцінками ІА «АПК-Інформ», за 4 місяці 2022/23 МР в Україні було перероблено близько 4,48 млн тонн соняшнику, що стало мінімумом з 2015/16 МР.
Суттєвими факторами, що сповільнюють переробку олійної, є криза в енергетичному секторі країни, ліміти на використання електроенергії та навмисне затягування перевірки суден в зерновому коридорі російською стороною, внаслідок чого спостерігаються надто повільні темпи відвантаження соняшникової олії.
Всього в сезоні-2022/23 в країні може бути перероблено 10,4 млн тонн соняшнику, що на 10% поступається показнику попереднього сезону.
Експорт соняшникової олії в 2022/23 МР може скоротитися на 8% відносно попереднього сезону та скласти 4,15 млн тонн (мінімум з 2015/16 МР).
Читайте також: Кернел придбав термінал з перевалки соняшникової олії у порту Південний
Окремим фактором, що впливає на переробку олійної та експорт соняшникової олії в поточному сезоні, варто виділити експорт самого соняшнику. За вересень-грудень сезону-2022/23 з України було експортовано майже 1,2 млн тонн, що склало половину від прогнозу АПК-Інформ на весь сезон.
«Цей показник є нетипово високим для галузі, сприяє суттєвому збільшенню конкуренції за сировину, підвищенню цін на неї, навіть коли знижується ціна попиту на олію та як наслідок – більш стрімкому скороченню пропозиції соняшнику на ринку», – зазначила аналітик агентства Світлана Киричок.
Але, додала вона, враховуючи, що ситуація в секторі енергетики поки залишається без змін, ліміти продовжують діяти, а вже в березні термін дії зернової угоди добігає кінця і буде потребувати нової пролонгації, очікувати суттєвого приросту в переробці, принаймні у лютому-березні п.р., не варто. Тобто на даному етапі високі темпи експорту соняшнику компенсують помірну переробку і ліквідність сировини для аграріїв залишається на майже довоєнному рівні.
«Проте на довгостроковий період такі зміни в балансі попиту/пропозиції можуть мати негативні наслідки для української переробної галузі», – резюмувала експерт.