Наука

Періодичні пожежі приносять користь деяким лісам, – науковці

Вчені дослідили, яка частота, швидкість та інтенсивність пожеж підходить для того, щоб ліси приносили користь природі. Вони дійшли висновку, що пожежі середньої інтенсивності, які повторюються через кілька років, сприяють природному відновленню лісових екосистем.

Вогонь формує планету та її біосферу протягом мільйонів років. Це також впливає на існуючі ліси чи степи та сприяє в розумній мірі природному відновленню видового багатства лісу. «Вогонь корисний для лісу, тому що більшість лісів уже зазнали пожеж», — каже геоботанік Мартін Адамек. Стаття, в якій вчені дослідили це на прикладі Західного узбережжя США, опублікована в журналі  PLOS ONE .

Щоб відновити ліс, який звик до тисячолітнього циклу вогню, недостатньо, щоб пожежа була ізольованим явищем. Щоб відновити початкові функції екосистем, його необхідно повторювати. «Вогонь має бути не надто сильним і не надто слабким», — додає Адамек. Окремі пожежі малої інтенсивності цього зробити не можуть.

До таких висновків вчені дійшли за допомогою супутникового картографування лісових насаджень. Вони реконструювали минулі пожежі та порівняли стан лісу та кількість мертвої деревини з інтенсивністю пожеж, які в ньому відбувалися. Метою дослідження також була можливість прогнозування, пошук способів лікування лісу.

Пейзаж у ритмі

«Це приклад того, що наше життя протікає в ритмах, які виходять за межі ритмів пір року», — зазначає біолог рослин і клітин Віктор Жарський. Він додає, що оскільки ми кардинально змінили ландшафт, тепер ми повинні піклуватися про нього, а отже, також знати, як запобігти великим пожежам.

«Ритм, з яким не може впоратися одне людське життя, важливий для стабільності екосистем», — зазначає Жарський. Оптимальна частота пожежі, тобто як часто вона повинна горіти, не є однаковою для всіх місць.

«Сухі соснові ліси на скелях у Скандинавії, наприклад у Фінляндії чи Швеції, потребують пожежі раз на 40-50 років. Мокрі ялини з тієї самої території, які ростуть, наприклад, біля струмків, можуть не горіти взагалі або частіше ніж раз на 100 років», – пояснює Мартін Адамек.

Пожежний досвід

Наприклад, у США природоохоронці намагаються повернути ландшафт до тих часів, коли їх обробляли, а також час від часу спалювали індіанські племена. «Європейці, які прибули, намагалися знищити регулярні пожежі низької інтенсивності з ландшафту», — додає Мартін Адамек.

Деякі види рослин безпосередньо потребують вогню, наприклад, евкаліпт або корковий дуб. Чеська якість колись у нас росла, і що тільки на згарищі, вона вже вимерла в нашому краї. Сьогодні він росте, наприклад, на півдні Швеції, де він рідкісний і знаходиться під загрозою зникнення. Деякі насіння рослин потребують спалення, щоб прорости.

Глобальна зміна клімату робить управління лісами дедалі складнішим для людей у ​​напрямку сталого розвитку. З ним екстремальні ситуації, а отже й великі пожежі, трапляються частіше, ніж раніше. Як наслідок, управління лісами та пожежами стає складнішим, ніж раніше. «Навіть короткострокові кліматичні моделі інколи працюють недостатньо надійно», — визнає Віктор Жарський.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram