Через підрив росіянами Каховської ГЕС та знищення водосховища щонайменше півмільйона гектарів земель залишаться без поливу. Це може призвести до того, що такі землі перетворяться на пустелі. Аби цього не допустити – потрібне швидке відновлення меліоративних систем та пошук альтернативних джерел водопостачання. Народні депутати підтримали за основу законопроект №7577, яким вводяться механізми для швидкого відновлення та розбудови знищених чи застарілих зрошувальних систем.
Про це заявив голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.
«Ми не маємо допустити, аби тисячі гектарів земель на півдні залишились без обробітку. Бо без цього у наших аграріїв не буде роботи, бюджети не отримають податки, а вся Україна та світ – продуктів з наших південних регіонів. Потрібно швидко відновити зрошувальні системи, аби зберегти наші землі та врожаї», – зазначив Олександр Гайду.
Читайте також: Аграрії очікують прийняття закону про оператора зрошувальних систем
За словами очільника комітету, законопроект 7577 – це другий етап реформи меліорації. Він дозволить збільшити зрошувальні площі у південних регіонах. Ним передбачено більшу залученість водокористувачів в управління меліоративними системами, прозорі тарифи на воду для поливу та збільшення врожайності на зрошувальних землях. Це підвищить ефективність управління та знизить корупцію. Адже водокористувачі не зацікавлені обкрадати самих себе.
«Водокористувачі будуть розуміти за що платять. Аграрії спонукатимуть операторів модернізувати системи зрошення. На це можна буде залучати кошти міжнародних партнерів та інвесторів. Зменшиться втрата води та зростуть врожаї», – підсумував Олександр Гайду.
Прийнятий у 2022 році закон про організації водокористувачів надав можливість аграріям об’єднатися в ОВК та передати їм меліоративні системи так званого «нижчого рівня». Станом на червень утворено вже 20 організацій водокористувачів. Крім того, через систему Державного земельного кадастру на Одещині зареєстрована перша в Україні меліоративна мережа.