При утриманні курей у пташнику обов’язково має бути ящик з золою, з піском і завжди чиста вода. Тому в першу чергу потрібно зробити поїлки. Зерно, а конкретно, пшениця, теж завжди має бути в доступі. Було б непогано зробити годівниці.
Про це пише Zemliak.com.
Окремо взимку та влітку потрібна ємність з черепашкою – це кальцій, який необхідний для курей, без нього вони починають хворіти і падати на ноги.
Фахівці зазначають, що також можна давати їм яєчну шкаралупу, а в зимовий період підкидати невелике пір’я (теж хороший кальцій), зібране з осені після забою курей.
Читайте також: Цього року будуть відновлені бюджетні дотації на утримання ВРХ – Мінагро
Періодично можна варити картоплю, гарбуз та інші овочі. Ну і, звичайно, найголовнішим вітамінним продуктом для курей є сушена кропива, яку можна давати у віниках. Її потрібно заготовити з кінця літа, і чим більше, тим краще. У ній міститься багато різних корисних речовин не тільки для тварин, але і для людини.
Є ще важливі фактори, що впливають на несучість. Наприклад, температура в приміщенні. Необхідно, щоб в курнику завжди було тепло (більше +4…+ 8°) і сухо, оскільки це знизить ризик захворювання курей, а може, і взагалі його виключить.
Як повідомлялось раніше, “Астарта” планує половину ферм перевести на безприв’язне утримання ВРХ.