Порт Констанца у Румунії в разі закриття зернового коридору зможе перевантажити 12 млн тонн кукурудзи і приблизно стільки ж пшениці, включаючи румунське, сербське та українське зерно. Про це розповів трейдер компанії Cargill Александру Нягу, пише Elevatorist.
Виступаючи на EURO GRAIN HUB Exchange & Forum у Румунії, експерт спрогнозував, що, у разі припинення українського експорту через порти Великої Одеси, в Констанцу надійде близько 6 млн тонн кукурудзи та 4 млн тонн пшениці врожаю 2023 року.
Звичайно, це лише приблизні оцінки. За сценарієм, де «коридор» закритий, ми оцінюємо, що Констанца включно з румунським, сербським та українським зерном, зможе перевантажити 12 млн тонн кукурудзи і приблизно стільки ж пшениці”, — сказав Нягу.
Він зазначив, що в українських портах Рені та Ізмаїл збільшили потужності перевалки, — це дасть можливість експортувати більший обсяг зерна у тому числі через Констанцу.
Читайте також: Обережно міни: як виробники бронезахисту можуть допомогти фермерам
Більшість учасників ринку сподіваються, що «зерновий коридор» у Чорному морі продовжить роботу. Проте в порту Констанца розглядають сценарії з різними обсягами перевалювання у разі його закриття.
Маємо надію, що коридор не закриють. Можливо, буде невелика зупинка на кілька тижнів чи на місяць між сезонами, але скоріш за все він продовжить працювати. Але навіть якщо «зерновий коридор» закриють, Україна зможе експортувати наступного (маркетингового, —ред.) року 50 млн тонн зерна, тому що логістика через сусідні країни значно покращилася”, — вважає Нягу.
З початку 2022-2023 маркетингового року (МР, липень 2022 — червень 2023) станом на кінець квітня за рахунок зерна з України порт Констанца показав результат в 16,5 млн тонн. У тому числі, через румунський порт експортовано 3,4 млн тонн української кукурудзи.
Росія погрожує вийти із зернової ініціативи з 18 травня — на половині стандартного чотиримісячного терміну дії угоди — якщо не будуть виконані її вимоги. У квітні її представники у СКЦ неодноразово створювали перешкоди для реєстрації суден у зерновій ініціативі та відмовилися працювати за планами українських портів. Це скоротило включення нових суден у зерновий коридор.