Український аграрій Віталій Скоцик в інтерв’ю азербайджанському виданню Каспій заявив, що Україна матиме достатньо хліба на наступні жнива, а армія та аграрії виконують свою роботу на “відмінно”. Крім того, вже десятки кораблів, завантажених українським зерном, соняшником, кукурудзою вийшли з чорноморських портів України та вирушили за призначенням. Це стало можливим після зернової угоди за посередництва Туреччини.
“У стабілізації аграрної сфери України важливу роль відіграла компанія SOCAR Energy Ukraine, – розповів Віталій Скоцик. – Поставки SOCAR відіграли та відіграють важливу роль. І на початку війни, і під час посівної кампанії – тобто на піку дефіциту палива. SOCAR в Україні працює дуже грамотно. Заправлялися безкоштовно всі автомобілі критичних служб. SOCAR дуже допоміг нашому сільському господарству, особливо у березні, квітні та в середині травня. Так, наш уряд добре спрацював, а Азербайджан надав дуже серйозну допомогу. Крім того, SOCAR забезпечив безперебійне постачання пального компаніям і всім, хто мав корпоративні контракти. Ми користуємось заправками SOCAR, і це нам допомогло вижити за часів дефіциту пального”.
За словами Скоцика, Україна йде за планом, середня врожайність – 3,6 т з гектара. У принципі, це майже як минулого року. Україна отримає понад 20 млн т, при цьому внутрішня потреба України – 6 млн. Тож країна матиме достатній запас міцності, щоб забезпечити і продовольчу безпеку, і експорт. У липні Україна експортувала 376 тисяч т пшениці, це у 2,6 рази більше, ніж у червні. Головні країни, куди пішла пшениця, – це Румунія (42%), Туреччина (28%) та Польща (4%). Там не завжди кінцеві покупці, багато в чому –транзитні країни.
Морським шляхом експортовано 85% пшениці, 9% припало на залізницю та 6% – на перевезення автотранспортом. Але щоб було ясно, з 20 млн. тонн експортної сільгосппродукції, які “зависли” в Україні (цифра неточна), на кораблі було завантажено 1,2 млн. тонн. Щоб розпочалися закупівлі нового врожаю, необхідно відправити суховантажні машини, які стояли у портах “Великої Одеси”: “Південний”, Чорноморськ та Одеса-порт. Але процес уже пішов. І розпочалися консультації щодо відкриття порту Миколаєва, а це дуже важливий елемент, адже місто перебуває під обстрілами. Якщо це вийде, очікується припинення ракетних ударів по місту. Це важливо ще й для ціноутворення. На сьогоднішній день світова ціна на зерно – 350-360 доларів за тонну, а в Україні – 127, тобто майже втричі менше. Але якщо експорт піде, то ціна всередині країни підтягнеться. Українським аграріям потрібно генерувати необхідні фінансові ресурси, щоб заходити до осінньої посівної кампанії, яка вже майже розпочалася.
Читайте також