У середу останнє судно залишить Україну Чорним морем у рамках “зернової угоди”, термін дії якої спливає менш ніж через добу.
Чи продовжуватиме працювати “зерновий коридор” після 18 травня, залежить від згоди Росії.
Поки що у Кремлі відмовляються говорити про дії Росії у разі, якщо угоду не буде продовжено.
“Поки що рішення [за зерновою угодою] не озвучувалося. Тут потрібно просто дочекатися, коли воно буде оголошено”, – заявив у середу Дмитро Пєсков.
Спочатку домовленість про “зерновий коридор” була укладена заочно між Росією та Україною за посередництва ООН та Туреччини, вона передбачає експорт українського продовольства, блокованого з початку повномасштабної війни в українських портах Чорноморським флотом РФ.
Читайте також: Міжнародний комітет порятунку закликав продовжити дію зернової угоди, щоб запобігти кризі продовольчої безпеки
Зупинка експорту призвела тоді до глобальної продовольчої кризи і ця загроза знову назріла, попереджає ООН.
Для чергового продовження угоди Росія вимагає виконання низки умов, що стосуються її експорту сільськогосподарської продукції, зокрема, добрив.
ООН погодилася допомогти у досягненні вигідної для Москви угоди терміном на три роки. Проте прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив напередодні, що багато питань залишаються відкритими, і Росія ще не ухвалила остаточного вирішення.
Як заявив постпред Росії в ООН Василь Небензя, Росія дасть згоду на продовження “зернової угоди”, якщо буде виконано такі умови:
🔻Повернення російського Россільгоспбанку в міжнародну платіжну систему SWIFT.
🔻Відновлення поставок до Росії іноземної сільгосптехніки та запасних частин.
🔻Зняття обмежень на страхування та доступ до портів для російських суден та вантажів.
🔻Відновлення роботи трубопроводу для перекачування аміаку з російського Тольятті до Одеси.
🔻Розблокування рахунків та фінансової діяльності російських компаній з виробництва добрив.