Росія організувала масштабну контрабандну операцію з продажу вкраденого в Україні зерна за участю близько 30 суден. У результаті Кремль, ймовірно, отримав близько $530 млн, які пішли на військові витрати. У схемах вивезення використовують підроблені документи, а також таємні переміщення вантажів із судна на судно
Про це свідчать результати розслідування, яке провело агентство Associated Press (AP). Його результати опублікували 3 жовтня напередодні прем’єри документального фільму про крадіжку зерна Росією від PBS Frontline 9 жовтня.
За даними AP, супутникові знімки та дані морських радіопередавачів допомогли відстежити 30 суден, які здійснили понад 50 рейсів із краденим в Україні зерном. Вони возили продовольство з окупованих Росією районів до портів Туреччини, Сирії, Лівану та інших країн, використовуючи підроблені декларації та прийоми зі зміною суден.
У схемі задіяні “багаті бізнесмени та державні компанії з Росії та Сирії”, зазначає агентство. При цьому деякі фігуранти вже зіткнулися з фінансовими санкціями з боку США та ЄС.
Інцидент із судном Laodicea у Лівані є одним із прикладів того, як працює контрабандна схема РФ, повідомляє агентство. Зерно і борошно, які перевозило це судно, були вкрадені в Мелітополі, який Росія окупувала в перші дні війни.
В AP встановили, що зерно, ймовірно, було вивезене із міста 9 липня. Про це свідчить відео, на яке потрапив потяг із вагонами-зерновозами, що під’їжджає до елеватора. На вагонах при цьому була назва російської компанії ТОВ “Агро-Фрегат”.
Вже за кілька днів російський окупаційний “чиновник” Андрій Сігута провів на елеваторі прес-конференцію, на якій сказав, що зерно його “адміністрація” “оцінить урожай” та визначить, скільки продовольства відправить на продаж.
“Поки він говорив, озброєний автоматом солдат у масці стояв на варті розвантаження пшениці для помелу. Робітники завантажували борошно у великі білі мішки, схожі на ті, що через три тижні Laodicea доставила до Лівану”, – зазначає агентство. До речі, Сігута 15 вересня потрапив під санкції США за організацію крадіжки українського зерна.
Також потяг із вагонами “Агро-Фрегат” був помічений у Феодосії у Криму. На супутникових знімках, на які посилається агентство, видно також вантажівки, що вишикувалися в чергу під час навантаження зерна на судна в цьому порту, де й була пришвартована Laodicea.
“На супутниковому знімку від 11 липня видно, що Laodicea стоїть на причалі у Феодосії. Радіопередавач корабля було вимкнено, а його вантажні відсіки – заповнено білими мішками з вантажівок. Через два тижні, коли судно прибуло в ліванський порт Тріполі, на ньому заявили, що перевозять зерно з російського порту на іншому березі Чорного моря”, – зазначає AP.
У копії суднових документів, яку отримало агентство, зазначено, що портом відправлення є “Кавказ” (Росія). Вантаж у документах зазначений як “10 тис. тонн російського ячменю та борошна у мішках”. Відправник – компанія “Агро-Фрегат”, а покупець – Loyal Agro зі штаб-квартирою в Туреччині.
“Агро-Фрегат” не відповів на запитання AP, а сайт компанії, схоже, був закритий. Телефон, вказаний на сайті, не працював. Представник Loyal Agro сказав, що компанія прийняла 5000 тонн борошна, а решта вантажу вирушила до Тартусу (Сирія)”, – повідомили розслідувачі.
Україна вимагала арешт судна в Лівані, і воно навіть було тимчасово затримано. Проте згодом його відпустили, а ліванські офіційні особи відкинули звинувачення України. “Однак супутникові знімки показують, що судно було завантажено в окупованому Криму“, – підкреслює агентство.
Також про те, що вкрадене в Україні зерно активно вивозять через Крим, свідчать знімки цілих колон вантажівок. Їхні скупчення фіксували на в’їзді на півострів на прикордонному пункті в Чонгарі в червні.
Ще одна компанія, яку викрили у контрабанді зерна, – ” Об’єднана суднобудівна корпорація” (ОСК). Це російський державний оборонний підрядник, який будує військові кораблі та підводні човни для ВМФ Росії. Ще у квітні сама компанія та її вище керівництво потрапили під санкції США за постачання зброї для військових дій РФ.
Компанія через “дочку” Crane Marine Contractor купила три вантажні судна всього за кілька тижнів до того, як РФ вторглася в Україну. Зазвичай ОСК займалася постачанням важких підйомних платформ для нафтогазової галузі, тобто ця закупівля не була звичною. Ці три кораблі здійснили не менше 17 рейсів між Кримом та портами Туреччини та Сирії, встановили в AP.
Під час одного з них у середині червня судно “Михайло Ненашев” було зняте супутником під час завантаження на окупованому Росією зерновому терміналі “Авліта” в Севастополі. При цьому радіопередавача було відключено, екіпаж знову ввімкнув сигнал лише через два дні, вже перебуваючи в Чорному морі.
Корабель 25 червня прибув до Дертйол (Туреччина), де зупинився біля причалу, виробнику стали MMK Metalurji, що належить. “На відео, отриманому AP, можна побачити, як крани в доці піднімають великі обсяги зерна і вантажать його в фури, що очікують”, – зазначає агентство.
MMK Metalurji – це турецька “дочка” російського компанія конгломерату “Магнітогорський металургійний комбінат” (ММК), який контролюється Віктором Рашниковим – російським мільярдером, близьким до Володимира Путіна. Рашников та його компанія перебувають під санкціями США, ЄС та Великої Британії за надання коштів та обладнання для воєнних дій Росії.
В електронному листі AP компанія повідомила, що зерно нібито прибуло з Росії: “Місце завантаження вказаного вантажу – порт “Кавказ”, згідно з митною декларацією”, – йдеться в ньому. Однак агентство зазначає: “Як і у випадку з Laodicea, осад “Ненашева” занадто великий, щоб швартуватися в порту “Кавказ”.
Як пояснив генеральний директор компанії з аналізу морських даних Winward Амі Даніель, контрабандисти часто фальсифікують транспортні маніфести та митні декларації, щоб приховати справжнє походження вантажів. За його словами, такі дії – чіткий сигнал про те, що відбувається незаконна торгівля.
“Фальсифікація документації – це тактика, яка використовується зловмисниками для приховування походження товарів, які вони перевозять, чи то з метою ухилення від санкцій, контрабанди незаконних товарів чи інших злочинів”, – сказав Даніель.
Але РФ використовує не лише фальшиві декларації. “Щоб вкрасти зерно, вони просто їздять у Ростов і Таганрог, у невеликі російські порти, змішують зерно з російським і кажуть, що це російське”, – розповів гендиректор українського агрохолдингу HarvEast Дмитро Кушнір.
“Схоже, те саме відбувається і в морі. Супутникові знімки та дані передавачів показують: великі вантажні судна з Росії зустрічаються з дрібнішими суднами, що перевозять зерно як з кримських, так і з російських портів, що приховує справжнє походження вантажу. Потім ці великі судна доставляють змішане зерно до Єгипту, Лівії, Іраку та Саудівської Аравії“, – зазначається в розслідуванні.
“Контрабандна операція з перевезення зерна з окупованих регіонів України здійснюється залізничним та автомобільним транспортом до портів Криму. Звідти воно відправляється покупцям на Близькому Сході”, – резюмували в агентстві.
Зазначається, що крадіжка зерна є військовим злочином. Також Росія, за даними агентства, навмисно знищувала посіви в Україні, щоб підняти світові ціни на зерно і більше заробити на контрабанді.
Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro
Читайте також
Україна розраховує на продовження роботи зернового коридору – Тарас Висоцький