Росія продовжує використовувати інструменти для штучного обмеження можливостей Чорноморської зернової ініціативи, затягуючи перевірку судів Спільним координаційним центром (СКЦ), заявив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Нещодавно термін дії укладеної під егідою ООН так званої зернової угоди було продовжено на 120 днів, проте перешкоди, які створює Росія, завдають значних збитків Україні, нарікають у Києві.
“Ми мали досвід проведення 40 інспекцій на добу, зараз через позицію Росії в день перевіряється в п’ять разів менше. У жовтні “Зернова ініціатива” дозволила експортувати 4,2 млн. тонн зернових, у листопаді не вийдемо і на 3 млн. тонн. Це технічно ми можемо вийти на 6 млн тонн на місяць”, – сказав Олександр Кубраков.
За словами міністра, у турецьких водах зараз стоять у черзі для проходу інспекції 77 суден, порти “Великої Одеси” використовують до 50% своїх потужностей, а вартість зерна зростає з кожним новим шантажем з боку Росії.
Штучне затягування перевірок призводить до збитків з боку фермерів і судновласників: один день простою обходиться не менш як $30 тис., а час очікування перевірки зараз становить від двох до п’яти тижнів, повідомив чиновник.
Читайте також: Експорт збіжжя з українських портів сповільнився попри продовження зернової угоди — ООН
Кубраков розповів також, що в неділю відвідав разом із послом США в Україні Бріджіт Брінк та спеціальним уповноваженим з санкційної політики США Джеймсом О’Браєном порт Одеси та порт “Південний” та обговорив з портовим та аграрним бізнесом способи посилення “Зернової ініціативи” та розширення її можливостей.
Зокрема, за словами Кубракова, стратегічно необхідно досягти приєднання до ініціативи портів Миколаєва. Україна вже звернулася з подібною пропозицією до ООН та Туреччини, сказав міністр.
У свою чергу, посол США в Україні Бріджіт Брінк повідомила про надання Україні через американське управління з міжнародного розвитку (USAID) $20млн для підтримки програми зернового експорту.
“У той час як Росія використовує продовольство як зброю, президент Володимир Зеленський та Україна докладають зусиль для вирішення проблеми продовольчої безпеки, викликаної війною Росії, – написала дипломат у неділю в “Твіттері”. – 20 млн доларів у вигляді підтримки США від USAID через Всесвітню продовольчу програму вже допомагають відправляти зерно з України тим, хто його найбільше потребує”.