Шантаж та блокування “зернового коридору” росіянами змусило Україну змінити напрямок залізничних перевезень зернових на дунайські порти. Наразі тарифи ще узгоджуються з Молдовою, інформує заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” (УЗ) Валерій Ткачов.
Про це він заявив на нараді з вантажоперевізниками, передає “Інтерфакс-Україна“.
Ткачов зазначив, що неефективна робота “зернового коридору” призвела до падіння перевезень залізницею в напрямку портів Великої Одеси.
“За тиждень тут інспектують чотири-шість суден, а вчора взагалі жодного, і сьогодні всіляко блокують. Якщо коридор і працює, то вкрай негативно”, – зазначив він, – “Ніхто не може сказати, чи працюватиме Чорноморська зернова ініціатива, але на 90%, це мій особистий прогноз, коридор буде або закрито, або він працюватиме, як зараз – украй неефективно”.
Заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” вказав, що вантажопотік у напрямку дунайських портів “Ізмаїл” та “Рені” став зростати, перевізники знаходяться в очікуванні на оголошення нових тарифів Молдовською залізницею.
Також по темі: Укрзалізниця здешевила перевезення зернових вантажів залізницею, презентувала нові тарифи
Ткачов підкреслив, що наразі тарифи на транзит залізницею територією Республіки Молдова на 57% перевищують діючі в “Укрзалізниці”. З 1 липня вони ще підвищилися на 8-11% (8% – базове підвищення +3% у зв’язку зі зміною курсу швейцарського франка, а саме у цій валюті відбуваються розрахунки між Україною та Молдовою).
Керівник УЗ зазначив, що молдовська сторона вже надала Україні пропозицію з оновленими тарифами на вантажоперевезення агропродукції. Втім в УЗ ще існують неузгоджені питання щодо принципів застосування знижки (підсумовування за номенклатурами для всіх експедиторів або тільки за одним вантажоперевізником) та термінів розрахунку (щомісяця або щокварталу).
“Ми виклали письмово низку методологічних запитань і надішлемо відповідний запит молдовським колегам”, – вказав Ткачов. Він також проінформував, що українська сторона розглядає можливість надання знижок на транзитні вантажоперевезення для Молдови.
Раніше МЗС Росії заявило, що не вважає можливим продовження Чорноморської зернової ініціативи, укладеної влітку минулого року. Напередодні видання Financial Times повідомило, що ЄС розглядає пропозицію про створення дочірньої компанії підсанкційного “Россельхозбанку”, аби зберегти “зернову угоду”. Цю пропозицію розкритикувала посол МЗС з особливих доручень Ольга Трофімцева.