За даними Європейського агентства з навколишнього середовища, харчова промисловість відповідає за близько 25% всіх викидів парникових газів у ЄС. Ці викиди пов’язані з виробництвом, транспортуванням, зберіганням та споживанням харчових продуктів.
Європейська комісія нещодавно опублікувала План дій з впровадження кліматичної нейтральності до 2050 року. План передбачає скорочення викидів парникових газів від харчової промисловості на 55% до 2030 року.
Також по темі: Як вибрати безпечну питну воду – рекомендації Держпродспоживслужби
Для досягнення цієї мети необхідно вжити ряду заходів, зокрема:
- Зменшення споживання м’яса і молочних продуктів. Виробництво м’яса і молочних продуктів є одним з найбільших джерел викидів парникових газів у харчовій промисловості.
- Збільшення споживання рослинних продуктів. Рослинні продукти, як правило, мають нижчу екологічну ціну, ніж продукти тваринного походження.
- Впровадження більш ефективних методів виробництва. Сучасні методи виробництва харчових продуктів можуть допомогти знизити витрати енергії та води.
- Збереження харчових продуктів. Втрати та марнотратство харчових продуктів є значною проблемою, яка призводить до викидів парникових газів.
- Перехід на відновлювані джерела енергії. Виробництво харчових продуктів вимагає значної кількості енергії. Перехід на відновлювані джерела енергії може допомогти знизити викиди парникових газів від цієї галузі.
Впровадження цих заходів допоможе харчовій промисловості стати більш екологічно чистою та внести свій внесок у боротьбу зі зміною клімату.