Рослинництво

Сильні спека та посуха спричинили зниження врожаю яблука у Чернівецькій області

Після початку повномасштабної війни весь ринок зупинився, для реалізації залишився лише внутрішній ринок, і ціна почала падати

Цього року у Чернівецькій області, де зосереджено багато яблучних садів, відзначалася сильна посуха, якої не пам’ятають кілька останніх десятиліть: 40-градусна спека просто випалила сади, і яблуко не набрало потрібних розмірів. Тому товарного яблука цього сезону не буде навіть на поливі. Про це розповів директор садівничого приватного підприємства у Чернівецькій області Михайло Телешецький, повідомляє AgroPortal.

 

“На деревах якісного товару немає, у 90% буковинських садів товарного яблука не буде. Тобто відправляти на експорт просто нема чого. Тому єдиний варіант для цьогорічного врожаю — здавати на переробку, на виробництво соку. Є переробні заводи у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій областях. Наразі там приймають яблуко для переробки за ціною 1,8 грн/кг. Але яка ціна буде далі, важко прогнозувати”, — зазначив Телешецький.

 

До початку повномасштабного вторгнення росії в Україну яблуко ще експортувалося до Білорусі, і ціна зросла до 8 грн/кг. Після початку війни весь ринок зупинився, для реалізації залишився лише внутрішній ринок, і ціна почала падати. Тому навесні виробники мали значні обсяги нереалізованого яблука. Тож у червні Телешецький, як і більшість виробників, змушений був здати все яблуко зі сховища на сік за ціною 3 грн/кг.

 

“Зібране цього року яблуко закладатиму у сховище і триматиму до весни. Адже восени, коли відбувається масовий збір, ціни не буде, і виробники, які не мають сховищ, змушені будуть віддавати вирощене за безцінь. Щодо оптової реалізації яблук, то зараз відрізано ринок у Великих Копанях, де розбиралося яблуко для всього Східного регіону. Серед оптових ринків залишився лише “Шувар” у Львові, можна ще везти на “Столичний” до Києва, але там вища загроза ракетних ударів”, — пояснив садівник.

 

Нагадаємо, через війну, подорожчання добрив та ЗЗР, складнощі з працівниками та низькі ціни на продукцію, експерти очікують зниження виробництва яблук на 10% до минулого року та до 3-4% – до багаторічних показників. Проте наразі спостерігається зменшення споживання яблук на внутрішньому ринку, проблеми з  експортом та загроза значних обсягів імпорту з Польщі. Тому експерти очікують дуже низькі ціни на яблука.

Читайте також

Взимку дефіциту продуктів не буде