В «KSE Агроцентрі» розповіли, що очищення землі від вибухонебезпечних предметів складається з низки етапів, пише The Page.
Зокрема йдеться про такі етапи:
- нетехнічне обстеження, що полягає у зборі інформації з місця потенційного забруднення, без використання технічних засобів, наприклад, міношукачів;
- технічне обстеження, під час якого визначається наявність загроз за допомогою технічних засобів;
- безпосереднє розмінування – очищення від вибухонебезпечних предметів за допомогою спеціалізованого обладнання.
За оцінками KSE Institute, за результатами інтерв’ю із національними операторами протимінної діяльності середня ціна цих послуг є такою:
- нетехнічне обстеження: $6 за га;
- технічне обстеження: більше $3 тис. за га;
- очищення землі: майже $30 тис. за га.
У “KSE Агроцентрі” наголошують, що останній, найдорожчий етап застосовується до значно меншої частки від площі землі, що вважалася потенційно забрудненою до проведення нетехнічного та технічного обстеження.
Також по темі: ШІ допомагатиме розміновувати українські землі
«Вартість розмінування залежить від методів, які використовують, а також від того, чи дійсно забруднена земля, наскільки та чим саме. Перевірка за допомогою супутникових знімків коштує нижче $1 за гектар. А якщо земля забруднена нерозірваними снарядами та мінними пастками, вартість очищення вручну може сягати $100 тис. за гектар», — сказав керівник Програми протимінної діяльності ПРООН (UNDP) в Україні Пол Геслоп.
За його словами, наразі витрати на розмінування покладають на міжнародні організації, які на цьому спеціалізуються, урядові установи, як-от ДСНС, поліцію, Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ), а також військових чи власників землі, які хочуть розмінувати їх якомога швидше.
«Сільгоспвиробники Київщини, Чернігівщини, Сумщини і Харківщини на звільнених від окупації землях часто проводять роботу з розмінування власними силами на свій страх і ризик. Також на цих полях проводяться гуманітарні місії, здійснюють розмінування сертифіковані на відповідні послуги компанії та працюють іноземні фонди. За послугами державних органів (Укроборонпрому та ДСНС) вишиковуються черги — але попит шалений і фізично не вистачає людей, щоб покривати запити», — сказав генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» Олег Хоменко.
Як повідомлялось раніше, на Харківщині запрацювала ще одна українська машина для розмінування.