Починаючи з 1996 року, щорічно 31 жовтня в причорноморських країнах відзначають чудове екологічне свято – Міжнародний день Чорного моря (International Black Sea Day). Саме в цей день в 1996 році був підписаний Стратегічний план дій по реабілітації і захисту Чорного моря. План з задоволенням і радістю підписали представники шести країн – Туреччини, України, Болгарії, Румунії, Грузії та Росії.
Одночасно було прийнято рішення про заснування Міжнародного дня Чорного моря. Основна мета свята – привернути увагу всіх жителів планети до того, який непоправний збиток Чорному морю завдає перелов риби, забруднення води, глобальне потепління і інші проблеми.
В останні роки дійсно назріла величезна важливість цього Стратегічного плану. В першу чергу, в зв’язку з постійно зростаючою загрозою руйнування унікальних природних комплексів водної території. Міжнародний день Чорного моря – це безсумнівно привід задуматися про важливість підтримки нормальної екосистеми такого найважливішого природного об’єкта, як Чорне море для життя людей і всієї планети.
Сьогодні Чорне море є одним з найбільш відокремлених від Світового океану морів. Це найбільший морський басейн, який має особливу рису – поділ на верхній опріснений шар і глибинний солоний шар. Площа Чорного моря складає 422 тисячі квадратних кілометрів. Його середня глибина – 1240 метрів, максимальна досягає 2210 метрів. Найбільша протяжність із заходу на схід – 1150 кілометрів, з півночі на південь – 580 кілометрів. Приблизно загальний обсяг води в Чорному морі – близько 547 тисяч кубічних кілометрів.
Також по темі: За пів року незаконного вилову риби та морепродуктів в Одеській області завдано шкоди на 3,3 млн грн
У Чорне море впадає понад десять річок, це Дністер, Дунай, Дон, Кубань, Дніпро та інші. Клімат близько Чорного моря м’який, середземноморський, влітку море нагрівається до +24 градусів Цельсія.
Через те, що Чорне море омиває кілька країн, цілком природно, що морський транспорт в них дуже добре розвинений. Як наслідок, багато відходів промисловості і життєдіяльності людини, в тому числі стічні води, сміття, нафта і нафтопродукти, що розносяться з акваторій портів і танкерами-перевізниками, потрапляють в море. В результаті, просто величезна кількість живих істот гине, а частина, що залишилася продовжує постійно скорочуватися.
В результаті повномасштабної війни, яку розвязала росія проти України, екологічний стан Чорного моря значно погіршився – від вибухів і морських мін гине фауна, прибережні зони в багатьох місцях заміновані і несуть небезпеку. Це потребує докладати ще більших зусиль по захисту унікального моря.