Починаючи з 1978 року, в останній четвер вересня у всьому світі відзначають Всесвітній день моря (World Maritime Day). Рішення про створення свята було прийнято на десятій сесії Асамблеї Міжурядової морської організації (ІМО).
ІМО є спеціалізованою установою ООН і відповідає за організацію забезпечення безпеки на морі і захисту навколишнього середовища, а також за вирішення юридичних питань, пов’язаних з міжнародним судноплавством. На сьогоднішній день членами ІМО є 174 держави, ще три держави є асоційованими членами.
Основною метою Всесвітнього дня моря є привернення уваги всієї світової громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам завдають значний перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Згідно з деякими даними, через глобальне потепління за останні роки рівень води в крупних водоймищах планети піднявся приблизно на 10-25 сантиметрів.
Безумовно, моря грають вирішальну роль в збереженні середовища, впливають на клімат земної кулі і забезпечують баланс світової гідрологічної системи. Моря і океани є головними постачальниками кисню, що виробляється фітопланктоном. Якби вода не мала особливу здатність утримувати тепло, велика частина Землі була б безлюдною.
Також по темі: Сьогодні відзначаємо Всесвітній день здоровя довкілля
Поки промисловість скидає в моря і океани токсичні і хімічні речовини, вода стає економічним і політичним питанням, люди борються за цей ресурс. Один зі способів отримати придатну для вживання воду – її опріснення. Брудна вода піддає ризику здоров’я населення всього світу, загрожує якості життя.
Вода – основний будівельний блок життя, вона необхідна не тільки для втамування спраги і захисту здоров’я, а й для економічного, соціального та людського розвитку. Вода – це вичерпний ресурс, тому забезпечення доступу всім до надійного постачання води має вирішальне значення для виживання людства і сталого прогресу.
Останнім часом, люди не усвідомлюють всю величину впливу моря на наше життя. Принаймні, винищувати дари моря, забруднювати його ми вмудряємося дуже швидко. Думаємо, що сьогодні всім жителям планети, без винятку, варто задуматися про необхідність збереження морських ресурсів, а саме рекреаційних і біологічних, для того, щоб ними, в доступному для огляду майбутньому, могли безперешкодно користуватися нові покоління.