Щорічно у другу п’ятницю жовтня у багатьох країнах відзначають чудове гастрономічне, поки що неофіційне (а шкода!) свято – Всесвітній день яйця (World Egg Day). Зовсім не дивно, що яйця мають своє власне свято, яке відзначають з 1996 року з метою привернути увагу до цього важливого, унікального та універсального продукту харчування.
Історія Всесвітнього дня яйця
Ініціатором створення Всесвітнього дня яйця є Міжнародна яєчна комісія або Міжнародна комісія з виробництва яєць (IEC), яка є єдиною організацією, яка представляє яєчну промисловість у всьому світі. IEC можна назвати унікальною організацією, яка обмінюється інформацією та розвиває відносини між представниками різних культур та національностей, з метою підтримати зростання яєчної індустрії. Офіс Міжнародної яєчної комісії знаходиться у Великій Британії.
Головні цілі свята
Швидше за все, яйця, один із найстаріших продуктів, відомих людині. Вони з незапам’ятних часів грали і відіграють сьогодні важливу роль у житті та здоров’ї людей. Також у багатьох культурах у всьому світі яйця були ознакою родючості та уособленням життя, оновлення та відродження. Всесвітній день яйця створений з метою підвищити обізнаність про користь яєць для здоров’я та їх неймовірно важливу роль, яку вони відіграють у нашому повсякденному житті.
Здоров’я та яйця
Було доведено, що при щоденному вживанні яєць людина отримує велику користь для організму, адже в них міститься безліч корисних компонентів, мінералів, вітамінів, антиоксидантів. Серед них: омега-3; фолієва кислота; вітаміни А, К, Е, В12; селен; кальцій; фосфор; біотин. Крім цього, яйця не сприяють підвищенню рівня холестерину у крові.
Також по темі: В Україні стрімко дорожчають яйця
Головною користю курячих яєць є наявність в них білка, що легко засвоюється, який при регулярному вживанні сприяє:
- зміцненню кісток;
- підтримці функції мозку;
- збільшенню м’язової маси;
- збереженню цілісності тканин;
- боротьбі із зайвою вагою;
- зниженню кров’яного тиску.
Яйця також містять лютеїн та каротиноїди, які позитивно впливають на здоров’я очей.
Трохи статистики
Згідно зі статистичними даними, щорічно в середньому людина з’їдає до 200 яєць. Якщо розглядати окремі держави, то жителі США вживають їх щорічно до 150 штук, тоді як у Японії ця цифра доходить до 350. До речі, саме Японія розташовується на першому місці в списку країн з найбільшою тривалістю життя. Відчуваєте зв’язок?
Яйця в кулінарії
Яйця відіграють центральну роль у світовій кулінарії та використовуються у різних видах страв. Від омлетів та яєць Бенедикт до випічки та пасти яйця надають стравам текстуру, колір та смак. Вони також є ключовими інгредієнтами у багатьох десертах, таких як кекси, мафіни, пироги та креми.
Яйця також використовували як структурний елемент у багатьох рецептах, наприклад, для з’єднання інгредієнтів у бургерах та м’ясних котлетах. Без яєць було б важко уявити багато чудових страв.
Як відзначити Всесвітній день яйця?
Традиційно цього дня проводяться різноманітні кулінарні конкурси, фестивалі, акції, концерти та флешмоби, вікторини, театралізовані вистави, на яких основною є тема користі яєць та яєчних продуктів.
Всесвітній день яйця нагадує нам про те, що яйця є не лише складовою нашого раціону харчування, а й символом кулінарного та культурного розмаїття. Вони збагачують наш раціон, надають смаку нашим стравам і піклуються про здоров’я всього світу. Важливо вживати яйця розумно і в рамках збалансованої дієти, щоб отримати користь від цього чудового продукту.