17 червня кожного року відзначається свято, встановлене Генеральною Асамблеєю ООН 30 січня 1995 року – Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою (World Day to Combat Desertification and Drought). Дата проведення свята була обрана невипадково. 17 червня 1994 року прийнята Конвенція Організації Об’єднаних Націй по боротьбі з опустелюванням.
Основним завданням Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням і засухою є підвищення інформованості про необхідність міжнародної співпраці в боротьбі з опустелюванням і наслідками посухи. 17 червня – ідеальний день, щоб нагадати всім, що з опустелюванням можна ефективно боротися, що рішення можливі. Звичайно, головними інструментами для досягнення цієї мети є більш активна участь населення і співробітництво на різних рівнях.
На сьогоднішній день пустельні території займають близько 14% земної суші, вдвічі менше, ніж припадає на ліси – близько 30%. Тільки ось ліси щорічно скорочуються, а пустелі, навпаки, розростаються. Опустелювання – це процес перетворення родючих земель в пустелю, а також один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища. Через критичні погодні умови, особливо засухи, і в результаті людської діяльності, що забруднює і руйнує землі, орні землі перетворюються на пустелі.
Читайте також: Американські вчені з НОАА підтвердили початок Ель-Ніньо, яке може призвести до того, що 2024 рік стане найспекотнішим в історії
Під засухою розуміють тривалу і значну відсутність опадів, яка відбувається при підвищеній температурі і зниженій вологості повітря. Засуха призводить до зменшення запасів вологи в ґрунті, що призводить до зниження або загибелі врожаю. Злидні, політична нестабільність, збезлісення, надмірний випас і погані методи зрошення можуть на довгі роки підірвати продуктивність землі.
Зі зміною екосистем і розширенням пустель зменшується виробництво харчових продуктів, пересихають джерела води, а окремі групи населення змушені перебиратися в райони з більш сприятливими умовами, мігрувати.
Найбільш ймовірними наслідками опустелювання є:
- більш широке поширення хвороб, які передаються через воду і харчові продукти, через неналежну гігієну в результаті браку чистої води;
- загострення загрози недостатності харчування в зв’язку зі зменшенням запасів харчових продуктів і води;
- різні респіраторні хвороби, які викликає атмосферний пил та інші забруднювачі повітря;
- поширення інфекційних хвороб в зв’язку з міграцією населення.
Щорічно Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою присвячений певній темі. Сьогодні девіз: «Здорова земля – здорові люди», який просувається Конвенцією по боротьбі з опустелюванням, актуальний як ніколи.