Головне Наука

Світ пересихає. Як посуха підриває економіки США, Європи та Китаю. Огляд WSJ

Потужна посуха у Північній півкулі ще більше ускладнює постачання у світі та сприяє підвищенню і так високих цін на продовольство та енергію. The Wall Street Journal придивися до ситуації у світі. Forbes вибрав головне з матеріалу.

Згідно з даними Національного кліматичного центру Китаю, в деяких регіонах країни фіксують найтривалішу хвилю високих температур з 1961 року (початок спостережень), що змушує виробників припиняти роботу через брак гідроелектроенергії. За даними дослідниці клімату, яка співпрацює з Європейською комісією, посуха, що зачепила Іспанію, Португалію, Францію та Італію, може стати найгіршою за останні 500 років.

ООН повідомляє, що кількість випадків посухи у всьому світі зросла на 29% з 2000 року через деградацію ґрунтів і кліматичні зміни.

Дані дослідження Каліфорнійського університету свідчать про те, що на американському заході посуха, яка почалася 20 років тому, може виявитися найгіршою за 1200 років.

Феномен Ла-Нінья – це циркуляція холодної води в східній частині Тихого океану, яка переміщує потоки атмосферного повітря на північ. Вчені-кліматологи кажуть, що цьогоріч в частині Європи, США й Азії спостерігається менше опадів саме через це явище.

Аномально посушлива погода цього літа завдає шкоди різним індустріям, серед яких генерація електроенергії, сільське господарство, промисловість та туризм.

У США експерти сільського господарства прогнозують, що фермери втратять понад 40% врожаю бавовни. В Європі ж очікують, що через спеку й посуху врожай оливок в Іспанії впаде на третину.

Трактор працює біля змілілого озера Салтон-Сі, Каліфорнія, США. /Фото Getty Images
Трактор працює біля змілілого озера Салтон-Сі, Каліфорнія, США. Фото Getty Images

Рейн та італійська річка По, торгові артерії Європи, істотно зміліли, що змусило виробників зупинити річкові перевезення продукції. Зниження рівня води в річках також негативно вплинуло на виробництво електроенергії на континенті, а саме електрика є ключовою альтернативою газу, якого нині обмаль через російські газові ігри.

Через спеку Франція змушена обмежити роботу кількох атомних станцій, бо річкова вода, яка охолоджує станції, стала надто теплою. Німеччина, найбільший у Європі споживач російського газу, планує спалювати більше вугілля для продукування електроенергії, але низький рівень води в Рейні заважає постачанню.

Мізерна кількість снігу в швейцарських Альпах, а також зменшення кількості дощів, призвели до того, що рівень води впав і в дельті Рейну-Маасу-Шельди, що в Нідерландах. Через це морська вода потрапила в систему шлюзів і дамб країни, уповільнивши річковий трафік і потрапивши до резервуарів питної та іригаційної води. Через посуху також послаблюються земляні дамби, які захищають поселення в низовинах від Балтійського моря.

У США зниження кількості опадів у горах Каліфорнії суттєво вплинуло на запаси води в регіоні, де зазвичай процвітає сільське господарство. Влада одного з найважливіших сільськогосподарських регіонів штату повідомили, що приблизно третина з 600 000 акрів посівних земель цього року залишилися необробленими через брак води.

В окрузі Юма, Аризона, який є важливим виробником латуку, зелені та інших овочів, фермери очікують складних часів. Один із генеральних радників округу повідомив, що їхня головна індустрія, яка на рік приносить $3,4 млрд, втратить до 10% доходів.

Китай

В центрі та на південному заході Китаю влада повідомила про посуху в шести провінціях, які минулого року разом зібрали чверть усього зерна в Китаї.

Провінція Сичуань найбільше постраждала внаслідок низького рівня опадів, адже виробництво електроенергії тут дуже залежить від роботи гідроелектростанцій. Високі температури збільшили попит на кондиціонування повітря, що загрожує перевантаженням електромереж.

У неділю місцева влада запровадила найвищий рівень надзвичайної ситуації, продовживши до четверга дію наказу, який видали минулого тижня. Згідно з цим наказом фабрики і заводи повинні припинити роботу або зменшити обʼєми виробництва, щоб «залишити електроенергію громадянам».

Змілілий Янцзи, Китай. /Фото Getty Images
Змілілий Янцзи, Китай. Фото Getty Images

Хоч це і невеликі обмеження, та вони вплинули на низку світових виробників, таких як Foxconn Technology Co. Ltd (виробляє пристрої для Apple), Volkswagen AG і Toyota Motor Corp. Вони також зачепили виробників літієвих солей, добрив і сонячних панелей, які працюють в Сичуані.

Згідно з листом до уряду, Tesla попросила уряд Шанхаю зробити так, щоб у її постачальників було достатньо електроенергії, адже 16 із них не могли працювати на повну потужність.

Янцзи – це найбільша річка Китаю і головне джерело гідроелектроенергії, іригації, а також ключовий транспортний маршрут. За даними міністерства водних ресурсів Китаю, в деяких частинах Янцзи рівень води опустився до рекордно низьких позначок.

Вплив феномену Ла-Нінья триває від девʼяти до 12 місяців, але цього разу він уже продовжується другий рік і, за даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень, не закінчиться ще принаймні до лютого 2023-го.

Вплив тривалої посухи та спеки на такі сектори, як туризм, промисловість та сільське господарство, може відобразитися на кредитних рейтингах країн Південної Європи, попереджають в Moody’s Investors Service. У нещодавньому кліматичному звіті ООН йдеться про те, що глобальне потепління підвищило ризик посухи у всьому Середземноморському регіоні.

«Якщо в деяких частинах Європи нестерпно спекотні липень і серпень стануть нормою, люди і компанії, ймовірно, відреагують на це», – каже Марі Дірон, директорка з питань суверенних кредитів у лондонському офісі Moody’s.

Читайте також

 

Місяць зернової угоди: невизначеність залишається – Deutsche Welle