Covid-19 відчувався як найбільша криза охорони здоров’я за 100 років, і все ж легко забути про проблему, яка затьмарює навіть найсмертоноснішу хворобу: сильний голод. Щоб підкреслити глибину міжнародної кризи голоду, Delivery Rank зібрав усі найважливіші факти та статистичні дані про голод у світі у 2023 році.
Голод у світі є важливою проблемою відтоді, як почали реєструвати, і протягом останнього століття людство зробило величезні кроки до вирішення цієї кризи. Але потрібно зробити більше. У світі виробляється достатньо їжі, щоб нагодувати всі 7,7 мільярда жителів, але мільйони дітей все ще лягають спати голодними щовечора.
Що таке голод?
Перш ніж перейти до основного змісту цієї статті, ми повинні виділити деякі ключові терміни та визначення.
Часто, коли люди говорять про «голод», вони мають на увазі відчуття «голодування». Однак голод є складним терміном і складається з кількох різних аспектів і «міні-визначень».
За даними ВООЗ, «голод» у загальних рисах можна позначити як:
«термін, який використовується для визначення періодів, коли населення відчуває серйозну нестачу продовольчої безпеки — це означає, що вони цілими днями не їдять через брак грошей, відсутність доступу до їжі чи інших ресурсів». ВООЗ також заявляє, що голод є синонімом «хронічного недоїдання».
Голод можна частково визначити через страждання, пов’язані з відсутністю належного харчування або доступу до їжі.
Голод складається з кількох різних елементів. Кожен елемент, який детально пояснюється нижче, можна використовувати для опису теми голоду окремо, але, ймовірно, найкраще розглядати «голод» як комбінацію всіх цих термінів.
недоїдання |
Відноситься до споживання калорій окремої людини. Коли хтось споживає менше 1800 калорій на день, він вважається недоїдаючим . |
недоїдання |
Не стосується конкретно калорій, а натомість підкреслює дефіцит енергії, білка та/або основних вітамінів і мінералів. |
неправильне харчування |
У більш загальному плані стосується питання незбалансованого харчування. Недоїдання охоплює недоїдання та переїдання . |
голодування |
Найважча і шкідлива форма недоїдання. Коли хтось голодує, його споживання калорій менше, ніж потрібно для підтримки життя. Голодування протягом тривалого часу може завдати непоправної шкоди організму людини, потенційно призвести до смерті. Це називається бездіяльністю . |
Продовольча безпека |
Відноситься до наявності їжі для населення або окремих осіб, а також до того, наскільки люди можуть отримати доступ до їжі, яка відповідає їхнім уподобанням і харчовим потребам. Якщо хтось має адекватну продовольчу безпеку, він має достатньо безпечної та поживної їжі для підтримки активного та здорового способу життя. |
Що таке «Голод у світі»?
Голод у світі означає голод на глобальному рівні. Голод у світі охоплює всі визначення голоду та його вплив у всьому світі.
Голод у світі – це термін, який висвітлює всіх тих членів людської популяції, які не їдять достатньо або мають достатній доступ до їжі.
Статистика про голод
Давайте розглянемо загальну статистику голоду. Важливі факти, які демонструють нам стан кризи голоду в усьому світі.
Скільки людей у світі голодує?
Величезна кількість людей, які страждають від голоду, вражає. Згідно з останніми дослідженнями Продовольчої та сільськогосподарської організації (FAO), у світі голодують майже 700 мільйонів людей.
Ми стали кращими у стримуванні голоду
Термін «голод» відноситься до ситуації, коли цілі регіони або населення мають крайню неадекватність харчування та доступу до їжі. Така поширена відсутність доступу спричиняє недоїдання, хвороби, голодування та, зрештою, смерть у величезних масштабах.
Голод протягом 19-го та 20-го століть був звичайним явищем, і сотні мільйонів людей померли від голоду протягом цього періоду.
Величезною проблемою залишається ризик голоду. У 2023 році є кілька країн, які або вже переживають голод, або перебувають на межі переходу в одну, і ми повинні допомогти всіма способами:
-
У 2017 році Південний Судан був оголошений голодом, оскільки тривалий конфлікт сьогодні означає, що 60% населення потребує гуманітарної допомоги.
-
Ємен також перебуває у відчайдушній ситуації, оскільки конфлікт між солдатами очолюваної Саудівською Аравією коаліції та повстанцями-хуситами погіршує продовольчу безпеку.
-
У Демократичній Республіці Конго близько 20 мільйонів людей потребують допомоги знову ж таки через внутрішній конфлікт.
-
Поєднання факторів навколишнього середовища та конфлікту призводить до того, що Сомалі відчуває тривожний рівень продовольчої безпеки.
-
В Афганістані терористичні групи змушують наляканих громадян залишати свої домівки та залишати засоби до існування.
-
Економічні труднощі у Венесуелі означають, що люди не мають доступу до їжі.
-
Тим часом частини північно- східної Нігерії та Буркіна-Фасо перебувають під тиском того самого конфлікту, що ставить обидві під загрозу голоду.
Однак припинення цих спалахів масового голоду значно покращилося. З кращими програмами продовольчої допомоги та благодійними організаціями люди стали набагато краще стримувати голод і запобігати смерті:
Глобальний голод посилюється
Незважаючи на дедалі ефективнішу відповідь на голод і масовий голод, ще багато чого потрібно зробити.
Після періоду, коли згубний вплив світового голоду щороку зменшувався, епідемія голоду тепер поступово посилюється.
Очікується, що масштаби глобального голоду погіршаться протягом наступних років. Якщо кількість голодуючих у всьому світі продовжить зростати, глобальний голод може досягти приголомшливих висот протягом наступного десятиліття.
Продовольча безпека зростає
Доступ до джерел їжі безпосередньо сприяє голоду та харчуванню.
Не дивно, що голод у світі стає все більш серйозною проблемою, таку саму тенденцію до зростання можна побачити в даних про відсутність продовольчої безпеки.
Менше людей мають доступ до якісної їжі, а тому менше людей можуть їсти їжу, яка є достатньо поживною, щоб підтримувати здоровий і активний спосіб життя.
Схоже, що ця тенденція збережеться протягом наступних кількох років.
Продовольча допомога зростає
Можна пробачити думку, що дедалі гостріша глобальна криза голоду зводиться до відсутності підтримки з боку розвинених країн.
Насправді існує кілька факторів, які спричиняють тенденцію до зростання кількості голодуючих і людей, які страждають від нестачі їжі. Конфлікти та природні явища, спричинені глобальним потеплінням, є масовими причинами.
Комітет сприяння розвитку (DAC) — це група з 24 країн, які об’єдналися, щоб допомогти в боротьбі зі світовою кризою голоду. Проект організовано та частково фінансується Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
DAC аналізує дані, щоб визначити тенденції голоду у світі. DAC є форумом для основних донорів допомоги та має на меті координувати максимально ефективну гуманітарну допомогу.
Глобальна допомога поступово зростала протягом останніх кількох десятиліть. У відповідь на різке збільшення кількості людей, які відчувають нестачу продовольства та голодних, країни DAC значно збільшили масштаби своєї операції з надання допомоги.
З 2015 року витрати DAC на продовольчу допомогу зросли з 3,28 мільярда доларів США до понад 4,5 мільярда доларів США.
До DAC входять країни з величезним потенціалом витрат. Сполучені Штати, Німеччина, Франція, Японія та Велика Британія – це лише п’ять заможних економік, які беруть участь у програмі.
Опублікований у 2020 році останній аналіз витрат DAC, проведений ОЕСР, показує, що США найбільше витрачають на продовольчу допомогу – майже 3,1 мільярда доларів.
Німеччина, Туреччина та Великобританія все ще пожертвували значну суму грошей на продовольчу допомогу DAC у розмірі 678 млн, 643 млн та 425 млн відповідно, хоча ці країни дещо відстають від поточних витрат США.
Голод вбиває
На тлі все більш нестабільної глобальної кризи голоду, який кінцевий вплив на життя людини?
Що спричиняє голод у світі?
Тут ми розглянемо найбільші чинники світової кризи голоду.
Бідність
Бідність є першою причиною того, що люди голодують. Це має величезний вплив на доступ до їжі як у бідних, так і в розвинених країнах.
Люди, які живуть у бідності, можуть зіткнутися з гострою продовольчою безпекою, і часто вони не мають технологій для безпечного зберігання або приготування їжі.
Не маючи достатнього доходу, ці люди часто живуть у бідніших районах , де є проблеми, що впливають на продовольчу безпеку та голод. Люди, які живуть у бідності, можуть не мати належного доступу до безпечної питної води, а людям, які страждають від голоду, може бракувати підтримки. Багато бідніших країн також мають неадекватні послуги охорони здоров’я, наприклад.
У тому ж сенсі бідні райони зазвичай мають нефункціональну або недоступну для багатьох мешканців систему освіти . Відсутність освіти посилює проблему голоду.
Голод ловить людей у злиднях
Голод і бідність йдуть рука об руку, і наслідки кожного з них створюють «порочне коло», яке затримує людей у безвихідній ситуації.
Люди, які народилися в бідності, часто народжуються в ситуаціях, коли вони не мають достатнього доступу до їжі. Нестача харчування означає, що діти можуть відставати в рості, якщо вони занадто низькі для свого віку, або виснажуватися , якщо діти важать недостатньо порівняно зі своїм зростом.
Жінки також можуть недоїдати під час вагітності. Це впливає на розвиток дитини в утробі матері, і діти, народжені за таких обставин, часто недоношені або мають недостатню вагу.
У міру того, як ці діти або ті, хто страждає від голоду, стають все більш голодними, вони також стають слабшими, більш схильними до хвороб і недугами, а також менш продуктивними . Через це деякі дорослі не можуть працювати та заробляти достатньо грошей, щоб прогодувати свою сім’ю.
Дедалі більший вплив голоду ускладнює концентрацію уваги в школі. Це вплине на успішність дитини в навчанні, оскільки їй важко зосередитися та завершити роботу. Голод також може уповільнити розумовий розвиток дитини та знизити її фізичну та розумову працездатність у дорослому віці.
Зрештою, нижчі оцінки та погіршення фізичного стану перешкоджатимуть працевлаштуванню дитини . Звичайно, маючи менше шансів заробити гроші, дитина, швидше за все, опиниться в злиднях і голодує в результаті.
Багато бідних людей мають слабшу імунну систему через тривале недоїдання та голодування. Таким чином, вони більш схильні заразитися вірусом або хворобою, що втрачає працездатність. Знову ж таки, це обмежить доступ людини до їжі, оскільки вона не може працювати, займатися землеробством або навіть жебракувати.
Як бачимо, голод заганяє людей у бідність, що призводить до тривалого голодування. Вся ситуація працює як замкнуте коло.
Найбільше постраждали дрібні фермери
Дрібні фермери, скотарі та рибалки часто обробляють мізерну кількість землі, і в країнах, що розвиваються, вони є однією з найбільших груп, які страждають від голоду.
Дрібні фермери, скотарі та рибалки в цілому виробляють близько 70 відсотків світової їжі. Проте, не маючи достатньо грошей, щоб придбати належну технологію для захисту своїх врожаїв, худоби чи риби, ця група надзвичайно вразлива до продовольчої безпеки.
Дрібні фермери піддаються особливо високому ризику залишитися голодними. У країнах, що розвиваються, дрібні фермери є найбільшою групою, яка застрягла в крайній бідності.
Часто дрібні фермери не володіють достатньо великою ділянкою землі, щоб вирощувати значні врожаї. Це означає, що вони не можуть вирощувати достатньо їжі, щоб прогодувати себе чи свої родини, і вони не заробляють достатньо грошей на своєму врожаї, щоб купувати їжу, якщо її буде обмежено.
Війни та конфлікти
Ще одним величезним фактором, який негативно впливає на епідемію голоду у світі, є війни та конфлікти. Внутрішні конфлікти в кількох країнах Близького Сходу та Африки, таких як Афганістан і Лівія, загострюються через зростання політичних і соціальних хвилювань.
Війни та конфлікти мають величезний вплив на продовольчу безпеку. Коли в певній місцевості спалахує конфлікт, багато фермерів змушені залишити свої землі й більше не можуть збирати врожай. Люди, які переміщені, також повинні покинути своє майно, і, швидше за все, залишаться ні з чим – навіть не вистачить грошей, щоб купити їжу.
Інфраструктура, як-от дороги та зрошувальні резервуари, зруйнована. Таким чином, їжа недоступна, а посіви тонуть або не ростуть – все це призводить до дефіциту запасів і дорожчого продукту. Відсутність безпеки на території також негативно впливає на торгівлю.
Голод, бідність і конфлікти також утворюють замкнуте коло, яке самореалізується. Коли люди впадають у відчай, вони більш схильні грабувати або вбивати заради необхідної їжі. Деякі люди можуть бути розчаровані урядами, які не підтримують голодне населення, і це може бути великою причиною громадянських війн і широкомасштабних конфліктів.
В останньому звіті Всесвітньої продовольчої програми (WFP) три охоплені війною країни мали найбільше населення у фазі 3* продовольчої кризи IPC або ще гірше. Разом на Ємен, Демократичну Республіку Конго та Афганістан припадає одна третина населення світу, яке переживає продовольчу кризу.
* IPC оцінює серйозність продовольчої безпеки за шкалою від 1 до 5, при цьому фаза 5 є найсерйознішим рівнем продовольчої безпеки. На рівні 3 продовольча безпека класифікується як «криза»: (1) мінімальна/немає, (2) стрес, (3) криза, (4) надзвичайна ситуація та (5) катастрофа/голод.
Зміна клімату та стихійні лиха
Стихійне лихо — це природна подія, яка спричиняє значні збитки або навіть загибель людей. До стихійних лих відносяться землетруси та екстремальні погодні явища, такі як повені, посухи та урагани.
Ці екстремальні умови, також відомі як кліматичні шоки, безпосередньо призводять до масового голодування. Посухи та повені можуть знищити врожаї на сотні миль у будь-якому напрямку, а без інфраструктури та підтримки з боку уряду бідні фермери не мають можливості відновити свої ферми та прогодувати сім’ї.
Занадто велика кількість опадів може затопити пасовища, тоді як недостатня кількість опадів вбиває рослинність, яку потрібно годувати худобі. Такі екстремальні явища, як урагани, цунамі та землетруси, можуть знищити стада худоби в один момент.
Усе це означає руйнівну втрату продовольчої безпеки. Кліматичні потрясіння можуть змусити найбідніших людей покинути свої будинки, ферми та все, що вони мають. Посіви знищуються, і люди можуть забити худобу, яка потрібна для отримання молока, або використати свій запас насіння, лише щоб вони могли поїсти.
Люди в районах кліматичних потрясінь часто скочуються в крайню бідність і в результаті не можуть дозволити собі їжу. Зміна клімату лише погіршує ситуацію. Зміни глобального клімату роблять екстремальні погодні явища та стихійні лиха більш поширеними та серйознішими.
Інші важливі учасники
Соціальна нерівність
Нерівність, будь то класова, расова чи гендерна, має величезний вплив на голод.
Лише 1% населення світу володіє половиною світового багатства. Це призводить до того, що невелика кількість людей бере під контроль економіку та ресурси, залишаючи мільярди людей, які живуть у злиднях, без нічого для себе.
Навіть у частці їжі між жінками та чоловіками нерівність є поширеною проблемою. Жінки та дівчата становлять 60% усіх людей у світі, які страждають від нестачі їжі, і понад 70% людей, які страждають від хронічного голоду.
Те саме можна сказати про частку багатства та їжі між корінним і некорінним населенням. У Гватемалі 61% дітей корінного населення зазнали затримки в рості порівняно з лише 34% дітей некорінного населення.
Упередження — це повторювана проблема в усіх сферах життя. На жаль, коли йдеться про голод, упередження також впливають на розподіл їжі.
Несправедлива світова торгівля
Нерівність може виникнути і на політичному рівні.
Багаті країни можуть укладати несправедливі торгові угоди з біднішими країнами, тоді як субсидії та двосторонні угоди створюють кращий доступ до ринку та покращують ціни для розвинених країн. Країни з розвиненою економікою також можуть перепродувати природні ресурси з країн, що розвиваються, забираючи більшу частину прибутку собі.
З меншою кількістю грошей у кишенях підприємств у країнах, що розвиваються, економіка страждає, а людям у країнах, що розвиваються, не вистачає грошей, щоб купити їжу, щоб підтримувати себе.
Несправедливі торговельні угоди означають, що ціни на продовольство вищі, ніж вони повинні бути в країнах, що розвиваються, і продовольство розподіляється бідним країнам несправедливо. Обидва ці фактори посилюють продовольчу безпеку, роблячи їжу менш доступною.
Погане управління та інфраструктура
Уряди бідних держав часто погано керуються, їм бракує політики та стратегії, коли справа доходить до боротьби з бідністю. Інфраструктура в країнах, що розвиваються, загалом недостатня для постійного, стійкого та доступного виробництва продуктів харчування. Відсутність хороших доріг, іригаційних систем і хороших систем освіти означає, що посіви не можна належним чином поливати, їжу не можна розподіляти на дорогах, і діти, ймовірно, будуть боротися за роботу, коли стануть старшими.
Захоплення землі полює на дрібних фермерів, які, можливо, обробляли ділянку землі поколіннями, але не мають законних документів. Не маючи юридичних документів, уряди та великі компанії силою забирають цю землю, залишаючи людей без джерела доходу чи їжі.
Наразі 33 мільйони людей по всьому світу втратили засоби до існування через захоплення землі у великих іноземних інвесторів і корпорацій.
Безробіття
Коли хтось втрачає роботу або не отримує достатньо грошей, щоб покрити свої рахунки, в результаті він може зануритися в бідність і голод. Ця проблема є основною причиною голоду в розвинених країнах.
Цілі родини можуть голодувати, якщо основний годувальник у сім’ї втратить роботу. Варто лише поглянути на недавню пандемію як доказ впливу цієї проблеми на голод. В Америці, оскільки багато людей втратили роботу через пандемію, використання продовольчого банку зросло на 60% протягом 2020 року.
Харчові відходи
У світі є відчайдушно голодні люди, але одна третина всієї виробленої їжі ніколи навіть не споживається – це 1,3 мільярда тонн їжі, що викидається щороку.
Марнування їжі також витрачає природні ресурси. Загроза екосистемам таким чином може позбавити людей у країнах, що розвиваються, продуктивних земель, погіршуючи наслідки бідності та голоду.
У нас достатньо їжі, щоб нагодувати населення планети. Ми повинні знайти кращі способи справедливого розподілу цієї їжі, щоб кожен отримував саме те, що йому потрібно.
Які регіони найбільше постраждали від голоду у світі?
Голод впливає на кожну націю в усьому світі. Навіть у розвинених країнах голод все ще є серйозною проблемою, коли сім’ї не можуть дозволити собі достатньо їжі.
Однак голод все ще завдає значної шкоди в деяких регіонах більше, ніж в інших.
Південна Америка, Азія та Африка є трьома континентами, які найбільше постраждали від голоду.
Інформаційна мережа продовольчої безпеки (FSIN) провела дослідження в основних регіонах, де голод є масовою проблемою.
Вони зібрали дані про те, скільки людей перебувають у стані продовольчої кризи (фаза IPC 3 або вище) у 5 основних регіонах:
Які країни голодують?
Кілька країн особливо страждають від голоду та відсутності продовольчої безпеки.
У зборі та розповсюдженні даних завжди є затримка, але останні дані, опубліковані наприкінці 2020 року, показують, що у 2019 році низка країн отримала значну кількість продовольчої допомоги:
Відповідно до Глобального звіту про продовольчі кризи за 2020 рік, у Ємені, Демократичній Республіці Конго та Афганістані найбільше людей у продовольчій кризі або навіть гірше.
У цих трьох країнах проживає 32% від загальної кількості людей, які зараз переживають продовольчу кризу, і голод загрожує іншим регіонам, таким як Південний Судан, Сомалі та Нігерія.
По інший бік Атлантичного океану, на Гаїті, альтернативний набір проблем, таких як низькі врожаї, погана інфраструктура та економічний крах, завдає шкоди харчовій безпеці дітей.
Ось три країни, які з різних причин найбільше постраждали від голоду.
Ємен
У Ємені катастрофічна суміш подій призвела до однієї з найбільших гуманітарних криз.
Конфлікт, економічний колапс і брак фінансування для подолання кризи голоду – все це відіграє свою роль у ситуації в Ємені.
Афганістан
Як і в Ємені, конфлікт в Афганістані відіграє величезну роль у погіршенні продовольчої безпеки. З моменту виведення західних військ з Афганістану в 2014 році бойові дії між Афганськими національними силами безпеки, Талібаном і Ісламською державою (ІД) значно активізувалися, знищуючи цивільну інфраструктуру, як-от школи, лікарні, іригаційні системи та дороги.
Конфлікт, посуха та економічна криза в Афганістані призводять до різкого погіршення продовольчої безпеки.
IPC підрахувала, що з листопада 2020 року по березень 2021 року ще 3,1 мільйона людей могли зіткнутися з кризою (фаза 3 IPC) або вищими стадіями відсутності продовольчої безпеки – це на 6% більше з 11,1 мільйона.
У 2023 році приблизно 40% населення Афганістану може остаточно пережити рівень кризи (фаза 3 IPC) або надзвичайної ситуації (фаза 4 IPC) через відсутність продовольчої безпеки. Оцінки IPC можна побачити на карті нижче.
Оновлення за вересень 2021 р
Наприкінці 2021 року ситуація в Афганістані продовжила погіршуватися. Екстремальні погодні умови спустошили сільське господарство країни, 40% врожаю було втрачено через посуху. Економічні наслідки COVID-19 все ще зберігаються. Через поганий урожай і менш доступну їжу витрати просто непідйомні. У 2021 році ціни на пшеницю зросли на 24% вище середнього п’ятирічного показника в Афганістані.
Захоплення країни талібами також не сприяє жахливій продовольчій безпеці Афганістану. 300 000 людей були змушені покинути свої домівки протягом 2 місяців через наступ талібів через Афганістан – наступ, який закінчився захопленням столиці країни, Кабула, 15 серпня 2021 року.
Таліби успадкували серйозну нестачу води та продовольства, що потребує відчайдушної та негайної гуманітарної допомоги. За даними ЮНІСЕФ, 10 мільйонів дітей в Афганістані потребують гуманітарної допомоги, 1 мільйон дітей знаходяться під загрозою смерті без лікування.
Немає жодних ознак перепочинку для народу Афганістану, оскільки ми прямуємо до зими. За оцінками ООН, нація може залишитися без продовольства наприкінці вересня 2021 року без збільшення розподілу допомоги.
Гаїті
Гаїті вже давно є однією з найбідніших і найголодніших країн у світі, і ці проблеми тільки погіршуються. У 2020 році Гаїті піднявся на 4-е місце серед найбільш голодних країн у рейтингу Global Health Index.
Країна бідна, і багато людей не мають доступу до базових зручностей, таких як електрика, вода, каналізація, медичне обслуговування чи навіть освіта. Ці проблеми ускладнюють проблеми Гаїті. Наприклад, у 2019 році лікарні на Гаїті були змушені закритися через обмеження доступу та нестачу матеріалів.
Низька продуктивність сільського господарства означає економічні труднощі Гаїті, а країну також регулярно називають однією з найбільш поширених територій для кліматичних потрясінь і екстремальних природних явищ.
На жаль, ці проблеми поєдналися в жахливому масштабі. Основний тягар проблеми продовольчої безпеки Гаїті глибоко впливає на дітей.
Ми виділили ці три країни, але насправді існують десятки відчайдушно бідних країн. Центральноафриканська Республіка, Республіка Конго, Чад, Замбія, Ліберія та Судан – лише деякі з інших країн, які терміново потребують допомоги.